Prezydent RP świętował z bialczanami

Prezydent Andrzej Duda zaraz po przyjeździe do Białej Podlaskiej odsłonił tablicę z nazwą ronda im. I Brygady Komendanta Józefa Piłsudskiego, u zbiegu ulic Terebelskiej i Jana III Sobieskiego. Później udał się na Plac Wolności, by wraz z mieszkańcami i chórem „Camerata” IV LO im. Stanisława Staszica wziąć udział w koncercie pieśni patriotycznych. – Jestem wdzięczny za zaproszenie do Białej Podlaskiej na ten piękny wieczór. Ale jestem też wam ogromnie wdzięczny za tę uroczystość w której kilkanaście minut temu mogłem wziąć udział: w otwarciu Ronda im. I Brygady Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego – powiedział na przywitanie mieszkańców regionu Prezydent RP.

Andrzej Duda nawiązał również do wcześniej otwartych bialskich rond.

– Dziękuję za rondo mojego prezydenta, profesora Lecha Kaczyńskiego i dziękuję za rondo marszałka polskiego sejmu Macieja Płażyńskiego. Dziękuję, że o tym pamiętacie. Bo to ważne dla wychowania naszej młodzieży, tych najmłodszych, którzy stoją tutaj przede mną. Nawiązując do Święta Niepodległości stwierdził, że udało się ją odzyskać, dzięki wybitnym ludziom.

– Udało się dlatego, że Polska miała szczęście do wielkiego przywódcy: marszałka Józefa Piłsudskiego, wizjonera.

Miała szczęście do innych wielkich polskich polityków takich jak Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Paderewski i wielu innych. Miała szczęście do znamienitych dowódców, którzy potrafi li w sposób umiejętny prowadzić Legiony do walki, szkolić młodych żołnierzy. W bardzo osobistych słowach wyraził swój stosunek do Legionów. Należał bowiem do Piątej drużyny harcerzy „Piorun” im. Legionistów 1914 roku. Miał zaszczyt poznać żołnierzy Marszałka.

– Pamiętam taki obraz, stojących nad grobem opartych na laseczkach starszych panów w maciejówkach, śpiewających „Śpij kolego, a w tym grobie niech się Polska przyśni tobie”… To miało niezwykły wymiar, dlatego że wówczas Polska nie była ani rzeczywiście niepodległa, ani już na pewno – suwerenna. Bo to była połowa lat 80-tych. „Śpij kolego, a w tym grobie niech się Polska przyśni tobie” to były słowa, które nam malowały wolność, wolność przyniesioną kiedyś dla Polski przez nich na bagnetach – powiedział Andrzej Duda. Podkreślił również wagę czynu legionowego dla obecnego pokolenia Polaków. – To dla nas wielkie zobowiązanie, żeby polskie sprawy i Polskę taką, o jakiej oni marzyli, o jaką oni walczyli, prowadzić dzisiaj z godnością, żeby być z niej dumnymi, żeby z podniesioną głową mówić o swojej ojczyźnie i wytrwale dla niej pracować – stwierdził Prezydent.

Andrzej Duda nawiązał także do tworzenia nowego rządu i jego priorytetów.

– Za kilka dni będziemy mieli nowy rząd; rząd równowagi w moim przekonaniu, z bardzo dobrym premierem, z panią Beatą Szydło. Wierzę w to głęboko, że będę mógł wraz z tym rządem przyczynić się do naprawy Rzeczypospolitej, do tego żebyście także tutaj, w Białej Podlaskiej, na Podlasiu zobaczyli, że można realizować zrównoważony rozwój, żebyście zobaczyli, że przez to właśnie konstytucja może być realizowana, żebyście zobaczyli, że szanse rozwojowe, że potencjał, też taki, jaki tutaj macie – nie tylko w swoich sercach, bo ten jest i zawsze był – ale także ten infrastrukturalny – myślę tutaj o lotnisku, był wykorzystany – zapowiedział Andrzej Duda.

– Wierzę, że z czasem będziemy mieli Polskę uczciwą i sprawiedliwą, gdzie uczciwych i rzetelnych ludzi się nagradza, a surowo karani są ci, którzy niszczą tkankę społeczną, którzy szkodzą społeczeństwu, którzy korzystają z okazji by łamać prawo. Wierzę, że prawo w Polsce będzie wreszcie przestrzegane, a wymiar sprawiedliwości będzie taki, jaki powinien być w praworządnym państwie. Mamy wielką szansę. Musimy ją wykorzystać. I to jest nasze zadanie na najbliższe lata. Proszę państwa o wsparcie. Razem jesteśmy w stanie podołać wszystkim tym zadaniom – zakończył Prezydent RP.

Dariusz Stefaniuk wręczył Andrzejowi Dudzie posążek św. Michała Archanioła, patrona Białej Podlaskiej oraz szablę – dar bialskiego Gimnazjum nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przed kolacją wydaną na cześć Prezydenta RP przez Dariusza Stefaniuka senator Grzegorz Bierecki oraz poseł Janusz Szewczak ofiarowali Andrzejowi Dudzie kopię filmu „Błogosławiona wina”.

Parlamentarzyści wręczyli mu też w imieniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wyha ftowany przez nich i pobłogosławiony obraz Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia. Prezydent RP zapowiedział, że znajdzie się on w kaplicy prezydenckiej.