Seler – natura w walce z nadwagą i nadciśnieniem

Stosowany był także wszelkie bóle i wzmocnienie układu nerwowego. W średniowiecznej Europie uważano seler za warzywo luksusowe. Wierzono, iż przynosi szczęście i powodzenie. Później niewątpliwą przyjemność spożywania tej bulwy miały konie wyścigowe, uważano bowiem, iż seler daje niesamowitą wytrzymałość i siłę. Obecnie seler naciowy, jak i ten korzenny, są składnikami większości odchudzających diet.

Niepozorna bulwa ma w sobie blisko 90 składników odżywczych. Wymieńmy chociaż witaminę E, A , B i C oraz witaminę PP czy kwas foliowy. Najlepiej spożywać seler na surowo, a wtedy te tak cenne składniki będą w pełni dostarczone naszemu organizmowi. Idealnym sposobem jest zatem wykorzystanie go do przyrządzania surówek. A sok z niego z dodatkiem jabłek i marchwi nie tylko oczyszcza nasz organizm, idealnie orzeźwia, dodaje energii, ale i wzmacnia nasz układ odpornościowy.

W tradycyjnej chińskiej medycynie ludowej sok z selera stosowany jest nadal w leczeniu nadciśnienia. Powszechnie zaś, i nie tylko tam, seler uznawany jest za naturalny afrodyzjak.