Podlaskie miast walczą o pieniądze

Choć konkurs na wsparcie wykorzystania OZE przez samorządy lokalne, nie został jeszcze ogłoszony przez urząd marszałkowski woj. lubelskiego, samorządy wszystkich podlaskich miast przyjmują już deklaracje mieszkańców, zainteresowanych montażem takich instalacji w swoich domach. Już w ubiegłym roku na spotkaniach z samorządowcami podejmował kwestię OZE senator Grzegorz Bierecki, gorący orędownik tej sprawy.

Jest o co walczyć

– Pula środków możliwych do pozyskania z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 w tym konkursie to 426 990 000,00 zł. Jednak ostateczna kwota zostanie podana w regulaminie konkursu, czyli z chwilą jego ogłoszenia – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Lubelskiego.

Konkurs zostanie ogłoszony w marcu br., w kwietniu zaś rozpocznie się nabór wniosków składanych przez samorządy.

Radzyń Podlaski

W Radzyniu Podlaskim mieszkańcy mogli składać deklaracje na montaż instalacji solarnych do podgrzewania wody oraz instalacji fotowoltaicznych, do produkcji energii elektrycznej, do 1 lutego br. Jakie było zainteresowanie liczącego 17 tys. mieszkańców Radzynia? – Wpłynęło 430 deklaracji na instalacje solarne oraz 252 deklaracji na fotowoltaiczne – mówi Stanisław Karpiński z radzyńskiego magistratu.

Parczew

Z dofinansowania na solary i ogniwa fotowoltaiczne mogą skorzystać również mieszkańcy Parczewa. To już ostatni dzwonek. Nieprzekraczalny termin składania deklaracji to 5 lutego br.

Międzyrzec Podlaski

Międzyrzeczanie zainteresowani dofinansowaniem instalacji solarnych, fotowoltaicznych oraz kotłów na biomasę mają jeszcze tydzień na dopełnienie formalności. Termin składania dokumentów w Urzędzie Miasta (pokój nr 4) upływa 12 lutego br.

Biała Podlaska

Największym zainteresowaniem bialczan w trakcie jesiennej akcji informacyjno – ankietowej cieszyły się kolektory słoneczne, pompy ciepła i kotły opalane biomasą. Właściciele domów jednorodzinnych mogą zgłaszać akces na ich instalację do 15 lutego br. Formularze deklaracji można pobrać ze strony: http://um.bialapodlaska.pl/?ps=199

Na tej stronie znajdują się również wyczerpujące informacje na temat projektu. Dodatkowymi informacjami służy Magdalena Mikołajczak, tel.: (83) 341 68 41 Deklaracje należy złożyć osobiście bądź wysłać pocztą na adres: Bialskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, ul. Łazienna 3, 21-500 Biała Podlaska lub w formie skanu podpisanego dokumentu, na adres e-mail: oze@bialapodlaska. pl w nieprzekraczalnym terminie do 15 lutego.

Terespol

W miniony wtorek i środę odbyły się w Terespolu spotkania informacyjne dla mieszkańców zainteresowanych przystąpieniem do projektu „Odnawialne źródła energii dla miasta Terespol – etap II”.

– We wtorek uczestniczyło w nim ok. 350 osób, następnego dnia ok. 100 – powiedział burmistrz Jacek Danieluk. – To dużo, biorąc pod uwagę, że 436 mieszkańców ma już instalacje solarne, założone w I etapie projektu – dodaje burmistrz. Termin składania deklaracji zostanie ogłoszony na kolejnym spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 19 lutego o godzinie 17 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Publicznych Nr 1 (ul. Sienkiewicza 27).

Zadecyduje jakość projektów – Nabór wniosków będzie konkurencyjny, co oznacza, że dotację otrzymają najwyżej ocenione projekty złożone do konkursu – twierdzi Beata Górka, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Lubelskiego.