Wielkanoc w Polsce i Europie

Niemcy

Święta Wielkanocne rozpoczynają się już w Wielki Piątek, który jest dniem wolnym od pracy.. Chociaż nie ma tu zwyczaju święcenia pokarmów czy „lanego poniedziałku », to katolickie „landy» również celebrują uroczysty posiłek w Niedzielę Wielkanocną. Na stołach znajdziemy pieczoną szynkę, boczek, kiełbasę oraz faszerowane kawiorem jajka. Wśród słodkich potraw prym wiodą drożdżowe babeczki z rodzynkami i owocowe strucle.

Ozdobnym motywem wielkanocnym jest bukiet lub okrągły wieniec, w skład którego wchodzą gałązki z zielonymi listkami, ozdobionymi barwnymi wydmuszkami z jajek. Dzieciom przygotowuje się atrakcje w postaci odnalezienia ukrytych czekoladowych zajączków. W czasie Świąt wręczane są również skromne upominki.

Czechy

Symbolem Wielkanocy oprócz pisanki jest również rózga, Pomlázka, pleciona z wierzbowych gałązek z kolorowymi wstążeczkami. W Wielkanocny Poniedziałek rozdawane są nią symboliczne „chłosty” dziewczynom i kobietom, ma to zapewnić im i urodę, i powodzenia przez cały rok.

Czechy słyną z ludowych jarmarków, na których można kupić ozdobne pisanki, rózgi i przeróżne tradycyjne wypieki, wśród których największym powodzeniem cieszą się baranki, Maznec (wypiek z ciasta drożdżowego) oraz wielkanocne judasze, również z ciasta drożdżowego, obwicie posmarowanego miodem, uformowane w kształt sznura, na którym powiesił się Judasz.

Hiszpania

Wielkanoc stanowi w tym kraju najważniejsze i najbardziej uroczyste Święto. Charakterystycznym elementem jest przemarsz w Wielki Piątek ulicami miast z figurami Jezusa Chrystusa i Matki Boskiej, niesionych na bogato udekorowanych platformach.

Osoby uczestniczące w procesjach mają na sobie stroje rzymskich żołnierzy, rycerzy, a nawet pokutników. Na świątecznym stole pojawiają się malutkie pączki, wypełnione waniliowym kremem, zwane Bunuelom albo faworkowe kwiaty o nazwie Flores Manchegas.

Nie może zabraknąć również ryżu z mlekiem na słodko, o konsystencji bardzo gęstego budyniu. Wszystkie wielkanocne desery łączy duża ilość cynamonu i skórki cytrynowej, użytych do ich przyrządzenia.

Szwecja

Podobnie jak w Czechach popularne są wędrówki dzieci po okolicznych domach z życzeniami wesołej Wielkanocy. Dzieci spodziewają się również jajka, wypełnionego słodyczami. W Szwecji najważniejszym dniem jest Wielki Piątek, podobnie jak w Niemczech – dzień wolny od pracy. Zamiast oblewania wodą, ściąga się kołdrę ze śpiącej jeszcze osoby, aby ją delikatnie „obić” brzozową gałązką.

Tu również jest tradycja spędzania Świąt w gronie najbliższych, a na świątecznym stole oprócz jajek w przeróżnych postaciach, możemy spotkać dania z jagnięciny oraz Janssons frestelse – zapiekankę z ziemniaków, cebuli i anchois (szprotek) z dodatkiem śmietany.