W Pratulinie powstaje Dom Pielgrzyma

Dom Pielgrzyma służył będzie tym, którzy przyjeżdżają tam na rekolekcje, dni skupienia czy – po prostu – aby pomodlić się w miejscu uświęconym przez męczeństwo Unitów.

– Potrzebę wybudowania takiego obiektu sugerowali pątnicy, którym brakowało miejsca, gdzie mogliby znaleźć nocleg. Sanktuarium przeżywa rozkwit i taka inwestycja z pewnością przyciągnie wiele osób – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

Termin zakończenia prac planowany jest na I kwartał 2018 roku. Na powierzchni 2000 m2 znajdą się 2-, 3 – i 4-osobowe pokoje dla ok. 60 osób, a także: sala konferencyjna, jadalnia, małe oratorium, sklepik z pamiątkami i mała gastronomia. Szacunkowy koszt, z wykończeniem ale bez mebli, to ponad 7 mln zł.

– Znaczną część na inwestycję otrzymaliśmy od Fundacji Fedoruk Trust z Anglii. Z Państwem Fedoruk wiąże się ciekawa historia. Jan Fedoruk, pochodzący z parafii Neple, po II wojnie osiedlił się w Anglii i założył fundację, która chce przekazać jego spadek na rozwój ojczystego terenu. Jego dziadek był jednym z 13 mężczyzn, którzy zginęli w Pratulinie w obronie wiary i zostali błogosławionymi. Wymogiem fundacji było to, aby inwestorem została siedlecka Caritas. Obiekt będzie miał nazwę „Dom Pielgrzyma im. Jana i Dory Fedoruk» – dodaje ks. Bieńkowski.