Kanikuła w Radzyniu i Parczewie

Odpoczynek plus obcowanie ze sztuką to najbardziej pożyteczna i przyjemna forma spędzania wolnego czas.

Wakacje po radzyńsku…

Radzyński Ośrodek Kultury podczas wakacji przeprowadził dwa gigantyczne przedsięwzięcia kulturalne: XXI Międzynarodowe Warsztaty Teatralne „Dialogi 2016” oraz również XXI już Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską: -Trzy dni dobrej muzyki – jak podsumowuje te ostatnie Paweł Żochowski, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

W ostatni weekend sierpnia radzyńska Oranżeria zgodnie z tradycją rozbrzmiewała muzyką. Na scenie wystąpili znakomici wykonawcy polskiej estrady, nie tylko Ewa Bem, która zaprezentowała swoje najbardziej znane utwory: „Moje serce to jest muzyk”, „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”, „Żyj kolorowo”, „Miłość jest jak niedziela”.

W ciągu trzech dni na scenie pojawiła się cała plejada znanych i utalentowanych wykonawców. Piątkowy koncert monograficzny poświęcono wspomnieniom: śp. Grzegorzowi Ciechowskiemu, liderowi „Republiki”, którego twórczość przypomniał krakowski zespół „Latające Talerze”.

Setki ludzi bawiło się również świetnie podczas festynu miejskiego. ROK nie ograniczył jednak swojej aktywności do dużych wakacyjnych imprez.

– Dzieci i młodzież szkolna miały każdego dnia moc atrakcji: „Akcja lato” trwała przez dwa miesiące – zapewnia dyrektor Paweł Żochowski. W mieście organizowane były zawody sportowe, rekreacyjne oraz wycieczki krajoznawcze.

Pod koniec sierpnia w galerii „Oranżeria”, działającej przy Radzyńskim Ośrodku Kultury swoje obrazy zaprezentował Henryk Wielski.

… i po parczewsku

Parczewski Dom Kultury połączył powitanie wakacji z Nocą Świętojańską: był to dobry i mocny akcent.

– W organizację i przebieg tej imprezy pod okiem instruktorów zaangażowała się młodzież. Poznawała historię i tradycje słowiańskie oraz samodzielnie przygotowała część artystyczną. Młodzi ludzie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do tego zadania. W trakcie imprezy był tańce przy ognisku, występy grup wokalnych oraz konkurs na najpiękniejszy wianek – cieszy się Krystyna Kodym, dyrektor Parczewskiego Domu Kultury.

Okazało się, że młodzież potrafi nie tylko doskonale pracować, ale i przy tym wspaniale się bawić.

W połowie lipca miasto świętowało Dni Parczewa, które były znakomitą okazją do wspólnego spędzania wolnego czasu. Mieszkańcy uczestniczyli w koncertach muzycznych, kosztowali przysmaków kulinarnych, oglądali pokaz sztucznych ogni oraz bawili się na nocnej dyskotece.

– Największą wakacyjną atrakcją był Jarmark Jagielloński, który przyciągnął rzesze mieszkańców i turystów mówi – Krystyna Kodym.

Podczas Jarmarku miała miejsce promocja sztuki i rzemiosła z udziałem ponad 200 wystawców, którzy prezentowali ceramikę, garncarstwo, wyroby ze słomy i kwiatów, tkackie, hafciarskie, z wikliny i drewna oraz wyroby pszczelarskie i sery. Biesiadnikom przygrywały zespoły ludowe. Atrakcją dla młodzieży były warsztaty dawnych rzemiosł, m.in. kowalstwa i garncarstwa. Imprezę zakończył koncert zespołu Stonehenge.

Miłośnicy sztuki mogli ponadto obejrzeć wystawę malarstwa Doroty Kulickiej i grafiki Arkadiusza Kulpy.