Jedwabny Szlak i podstrefa coraz bliżej

Wydarzenia minionego piątku dobrze rokują na najbliższą przyszłość miasta i regionu.

Małaszewicze – intensyfikacja przewozów

W piątek 30 września w Centrum Logistycznym Małaszewicze, uruchomionym w 2010 r., odbyło się wyjazdowe posiedzenie zarządu PKP Cargo. PKP Cargo to największy przewoźnik kolejowy w Polsce i drugi w Unii Europejskiej.

Spółka PKP CARGOTABOR zaś, która wchodzi w skład Grupy PKP CARGO, należy do największych fi rm taborowych na świecie. PKP Cargo dysponuje 25 terminalami przeładunkowymi w najważniejszych punktach w Polsce – sześć z nich znajduje się w pobliżu wschodniej granicy. PKP Cargo Małaszewicze, posiada obecnie 4 w pełni funkcjonalne terminale, które umożliwiają przeładunek wszelkich towarów masowych i sztukowych. Wszystkie terminale posiadają dogodny dojazd transportem samochodowym.

– Posiedzenie zarządu PKP Cargo w Centrum Logistycznym Małaszewicze było poświęcone głównie możliwościom rozwoju przewozów z wykorzystaniem tego Centrum – powiedział nam oględnie Jacek Wnukowski z Biura Prasowego PKP Cargo.

Biała Podlaska – odpowiedzialny rozwój

Równocześnie w bialskim magistracie odbyło się spotkanie Witoldem Słowikiem, podsekretarzem stanu w ministerstwie rozwoju, jedno z kilkudziesięciu spotkań, odbywających się w całym kraju, które mają za zadanie przybliżyć strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Projekt ten znajduje się obecnie bowiem na etapie społecznych konsultacji. Wiceminister przedstawił m.in. pomysł poprawy komunikacji: budowy autostrady A2 do granicy z Białorusią oraz wzmocnienie transportu kolejowego. Jego zdaniem Biała Podlaska będzie mogła w najbliższych latach skorzystać z dodatkowych środków, które zostaną przeznaczone dla miast powyżej 20 tys. mieszkańców.

PSSE – pierwszy chiński inwestor

Przed kilkoma miesiącami Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała list intencyjny z grupą inwestorów z Chin, którzy zainspirowani przez senatora Grzegorza Biereckiego i posła Jana Szewczaka, oglądali również tereny inwestycyjne a Białej Podlaskiej i spotkali się z włodarzami miasta. Był to pierwszy krok na rzecz poszerzenia współpracy polsko-chińskiej, a także w obszarze projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. W miniony piątek uczyniono krok drugi: w PSSE pojawił się pierwszy chiński inwestor.

Firma New Hope Poland sp. z o.o. planuje budowę we Włocławku kosztem 44 mln zł nowoczesnej wytwórni pasz dla zwierząt hodowlanych oraz utworzenie 35 nowych miejsc pracy.

– Mam nadzieję, że za dobrym przykładem pójdą inni, a chińskie inwestycje w Polsce zostaną zbilansowane eksportem naszych produktów do Państwa Środka – twierdzi Aleksandra Jankowska, prezes PSSE. Chińska strona również nie kryła zadowolenia. – Uważam, że to dobry czas na rozpoczęcie współpracy. Polskę i Chiny łączą wyjątkowo dobre relacje. Mamy nadzieję, że nasza działalność, przełoży się na sukces obydwu stron. Czujemy tu duże wsparcie – powiedział Hongyu Fan, wicedyrektor zarządzający firmy New Hope Poland.

Władze PSSE w kontaktach z Chinami widzą również inne możliwości, związane z budową centrum logistycznego w Białej Podlaskiej czyli HUB-u przeładunkowego, który stanie się częścią Jedwabnego Szlaku. Biała Podlaska stanowi bowiem strategicznie istotny element trasy pomiędzy portami morskimi i wschodnią częścią kraju, a w konsekwencji – z Chinami. PSSE w ten sposób chce zwiększyć eksport polskiej żywności i utworzyć główne centrum dla tranzytu i transportu towarów, rozwijając potencjał Polski Wschodniej.