Caritas zasobniejszy

Dzięki współpracy ze szwajcarską Fundacją Zakonu Kawalerów Maltańskich „Hilfe und Beistand” do siedziby Caritas Diecezji Siedleckiej dotarł kolejny transport łóżek rehabilitacyjnych. 61 elektrycznie sterowanych łóżek zasili Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego (WSR) i szpital w Parczewie.

Siedlecka Caritas współpracuje ze szwajcarskim oddziałem Zakonu Kawalerów od dwóch lat. Do tej pory pozyskała ponad 350 łóżek i wsparła m.in. szpital w Międzyrzecu Podlaskim.

– Pomagamy mniejszym szpitalom, ośrodkom, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że nie mają one zbyt wielu środków na zakup nowego sprzętu – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

I dodaje: – Transporty, które do nas przychodzą, są to rzeczy bardzo dobrej jakości. O tym, że są potrzebne, przekonujemy się, kiedy do naszych wypożyczalni zgłaszają się kolejne osoby. Twierdzą one, że z takim sprzętem łatwiej jest im pielęgnować chorych, którzy często wymagają pomocy 24 godziny na dobę. Każdy wypożyczający może złożyć dobrowolną ofiarę na utrzymanie WSR. Należy pamiętać, że takie transporty są kosztowne. Łóżka otrzymujemy za darmo, ale musimy pokryć koszty transportu (jeden to wydatek ok. 7 tys. zł). Za załadunek odpowiedzialni są pracownicy i wolontariusze Caritas, których organizacja wysyła za granicę.

– Zakup nowego sprzętu to duża inwestycja, a często osoby chore i niepełnosprawne nie dość, że znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, to jeszcze i materialnej, dlatego możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu, przyczynia się również do poprawy warunków materialnych – mówi Małgorzata Mućka, koordynator Caritas Diecezji Siedleckiej Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego.

Wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego

  • Caritas Biała Podlaska, ul. Warszawska 15 (tel. 83 342 05 83 w. 28),
  • Parczew, ul. Kościelna 77 (tel. 513 031 922),
  • Radzyń Podlaski, ul. Jana Pawła II 26 (tel. 533 933 770)
  • Siedlce, ul. Budowlana 1 (tel. 513 077 966).