Taneczna lekcja

29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji BCK postanowiło przybliżyć przedszkolakom i uczniom tę formę sztuki.

Lekcja tańców

Podczas „Tanecznej lekcji” młodzi widzowie będą mieli okazję zapoznać się z podstawowymi krokami tanecznymi, poznać rożne techniki i style tańca: klasycznego, ludowego, nowoczesnego oraz obejrzeć taneczne zabawy ludowe.

W tym edukacyjnym spektaklu dzieci będą również próbować swoich sił m.in. w tańcach podlaskich. Przyjrzą się bliżej strojom z różnych regionów oraz poznają ich poszczególne elementy.

– Projekt „Taneczna lekcja” stworzy doskonałą możliwość do zapoznania się z pięknem tańca. To będzie również okazja do rozbudzenia wyobraźni poprzez połączenie tańca, słowa i obrazu – mówi Magdalena Osmulska. – Wszystko wskazuje na to, że będzie dużo tańca, zabawy, śmiechu i nauki.

Jubileusz „Podlasiaków”

Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” działający przy BCK obchodzi w roku bieżącym jubileusz 25-lecia działalności. Tworzy go obecnie ponad 90 młodych ludzi. Zajęcia odbywają się przy akompaniamencie Andrzeja Karasia (fortepian).

– Dzięki świadomości rodziców, iż powinniśmy przekazywać narodowy dorobek kulturowy młodemu pokoleniu, nasza grupa ciągle się rozrasta – mówi Magdalena Osmulska.

Dzieci mają okazję aktywnie i pożytecznie spędzać czas. Poznać muzykę, taniec, kulturę narodową, uwrażliwić się na piękno sztuki oraz uodpornić na tremę, towarzyszkę scenicznych występów. Do uczestnictwa w tych zajęciach zachęcają również sukcesy, jakie od lat odnosi zespół. W swojej historii zdobył w sumie wszystko co było do zdobycia: półki uginają się od statuetek, medali, dyplomów. To nagrody z różnego typu festiwali, turniejów i zawodów rangi krajowej i międzynarodowej.

Każdego roku młodzi tancerze wyjeżdża za granicę. W najbliższe wakacje wyjadą na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny do Czarnogóry. Podczas wyjazdów nie tylko walczą o laury i ale również poznają kulturę różnych krajów.

Taniec i pieniądze

Instruktorzy tańca ludowego muszą zmierzyć się z jednym, za to poważnym problemem: brakiem strojów, gdyż są one bardzo drogie.

– Nie sposób tańczyć krakowiaka w strojach szamotulskich – tłumaczy Janusz Izbicki, założyciel Zespołu Pieśni i Tańca Biawena oraz były dyrektor Miejskiego Magdalena Osmulska Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. – Każdy region brzmi inaczej i każdy region charakteryzuje się innym strojem – dodaje.

Kompletny strój podlaski dla dziewczynki kosztuje około 3.5 tys zł, natomiast dla chłopca jest o ok. 500 zł wyższy.

– Posiadamy stroje, ale – niestety – nie wszystkich regionów, dlatego też poszukujemy sponsora, który wspomógłby nas przy ich zakupie – wyznaje Magdalena Osmulska.