Przed Świętami: dla ciała i ducha

W trakcie przedświątecznych weekendów nie brakowało w naszym regionie konkursów na najpiękniejszą pisankę i palmę, jarmarków i kiermaszy, w trakcie których twórcy ludowi prezentowali świąteczne ozdoby. Nabyć można było przedmioty potrzebne do dekoracji stołu, barwne pisanki, palmy, baranki, koszyczki wiklinowe, koguciki, misternie dziergane i haftowane serwetki.

Nie brakowało stoisk z wyrobami regionalnymi, w tym również z artykułami spożywczymi znajdującymi się na Liście Produktów Tradycyjnych. Feerii przedświątecznych zakupów towarzyszyły występy sceniczne, prezentacje dawnych obrzędów, konkursy i zabawy.

To jednak w istocie mniej ważne z przedświątecznych przygotowań. Istotniejsze od materialnych są te duchowe. Z każdym rokiem przybywa w tym czasie powszechnych manifestacji wiary: Dróg Krzyżowych, odbywających się nie w zaciszu świątyni, a na ulicach naszych miejscowości, jak ta w Sławatyczach, w której udział wzięło jedna piąta mieszkańców, oraz pasyjnych spektakli, jak Misterium Męki Pańskiej w Łomazach czy „Pasji” w Kodniu, cieszących się coraz większą popularnością. Przypomnijmy tylko, że w ubiegłym roku „Tajemnicę Eucharystii” przygotowaną przez kodnian i ojców oblatów obejrzało ponad 5 tys. osób.