Będą pieniądze na autostradę do Białej Podlaskiej

Priorytet: Via Carpatia

Z dodatkowej puli najwięcej pójdzie na budowę wielkiej trasy Via Carpatia, łączącej Bałtyk z Morzem Egejskim. Środki posłużą także budowie autostrady A2 do Białej Podlaskiej, o co mocno zabiegał senator Grzegorz Bierecki, a także trasy S17.
– To gigantyczne zwiększenie możliwości budownictwa drogowego w Polsce, szansa na poprawę jakości dróg – mówił w Polskim Radiu wiceminister infrastruktury i budownictwa. – Te fundusze będą przeznaczone przede wszystkim na drogi we wschodniej Polsce, gdyż przez ostatnie lata ten obszar był bardzo zaniedbany w tej kwestii – dodał Szmit. Transkontynentalna Via Carpathia to jeden z priorytetów rządu. Politycy PiS domagali się budowy tej trasy od lat, ale koalicja PO-PSL miała najwidoczniej ważniejsze sprawy na głowie.
– Chcemy byśmy już w 2019 roku mieli w przetargach cały przebieg Via Carpatii do Białegostoku i dalej do granicy a krótko potem byli związani umowami z wykonawcami – mówił dziennikarzom minister infrastruktury i budownictwa  Andrzej Adamczyk. Na rzecz Via Carpatii  stworzona została koalicja kilkunastu państw Europy Środkowej i Wschodniej, co znacznie zwiększa szansę na szybką budowę bardzo ważnej trasy.

Autostrada po latach 

Dodatkowe pieniądze wygospodarowane przez rząd umożliwią również kontynuację budowy drogi ekspresowej S17, wiodącej (w planach) do granicy z Ukrainą. Resort infrastruktury i budownictwa zapowiada również budowę kolejnych obwodnic polskich miast. Dla mieszkańców naszego regionu najważniejsza jest jednak deklaracja dotycząca dalszej budowy autostrady A2. Po latach oczekiwania wreszcie ma ona prowadzić do Białej Podlaskiej. Przedstawiciele ministerstwa infrastruktury mówią, że podstawowym celem jest tu odpowiednie połączenie powstającego terminala w Małaszewiczach z resztą kraju. Dodają, że nikt w rządzie nie ma wątpliwości, że przedłużenie obecnie istniejącej nitki A2 jest konieczne.
– Chcemy go skomunikować drogą autostradową nie tylko z siecią dróg autostradowych i ekspresowych w Polsce, ale  także i w Europie – zapowiedział minister Andrzej Adamczyk.

Połączy wschód z zachodem

Docelowo autostrada A2 ma połączyć wschodnią i zachodnią granicę Polski. Trasa będzie miała długość 651 kilometrów. Dziś przebiega przez Poznań i Łódź do Warszawy. Na wschód od stolicy zrealizowano jedynie autostradową obwodnicę Mińska Mazowieckiego. Poprzedni rząd nie kwapił się do kontynuowania trasy. Teraz, na szczęście, jest inaczej. Szczegóły dotyczące inwestycji i jej harmonogramu poznamy zapewne niebawem.