Mieszkania plus już w przyszłym roku

Od 30 czerwca dostępna jest specjalna aplikacja internetowa na stronach Urzędu Miasta Biała Podlaska i Zakładu Gospodarki Lokalowej. Ruszył już nabór wniosków na Mieszkania Plus w Białej Podlaskiej.

– Formularz do wypełnienia jest prosty, należy podać swoje miejsce zameldowania, pracę, dochody, liczbę osób w rodzinie. To będzie wstępna kwalifikacja. Ci którzy spełnią kryteria, zostaną zaproszeni do kolejnego etapu, w którym trzeba będzie dostarczyć dokumenty potwierdzające to, co znajdzie się w formularzu internetowym. Zgłoszenia będziemy przyjmować do końca bieżącego roku. Warto podkreślić, że kolejność zgłoszeń nie jest istotna – wyjaśnia Bernadeta Puczka, prezes ZGL.

W przypadku dużej liczby chętnych na najem mieszkań, pod uwagę będą brane kryteria uwzględniające wysokość dochodów
i sytuację rodzinną, liczba dzieci, dotychczasowe złe warunki mieszkaniowe itp.

Na placu budowy przy ul. Jana II Kazimierza w szybkim tempie powstają trzy bloki. Budynki są już na poziomie trzeciego piętra. Na placu budowy pracuje ok. 100 robotników, z bialskich firm wyłonionych w drodze przetargu: Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Dombud, Zakładu Remontowo-Budowlanego Stanisława Romaniuka oraz Usług Budowlanych i Transportowych Jerzego Łaskiego.

– Cieszymy się, że wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, a nawet szybciej, bo jesteśmy z wszystkimi pracami o miesiąc wcześniej. Mieszkania to forma wsparcia ludzi młodych pracujących na rzecz naszego miasta, tych którzy wiążą swoją przyszłość z Białą Podlaską – mówi prezydent Dariusz Stefaniuk.

Ta inwestycja to powód do dumy zarówno dla inwestorów, jak i wykonawców. W całym kraju tylko w Jarocinie prace budowlane są tak zaawansowane, jak w Białej Podlaskiej etapy. W trzech budynkach przewidziano łącznie 186 mieszkań, o powierzchni od 43 do 55 m kw. Jak zapewnia prezes ZGL Bernadeta Puczka, wysokość czynszu będzie podobna jak w innych blokach administrowanych przez ZGL. Natomiast kwoty najmu będą różne, w zależności od tego czy ktoś chce mieszkanie tylko wynająć, czy skorzystać z opcji dojścia do własności. Kwota wynajmu będzie się wahać od 10 do 12 zł za m kw.

26 mieszkań na parterach bloków zostanie przeznaczona osobom niepełnosprawnym. Zostaną usunięte bariery architektoniczne, a tym samym wdrożone rozwiązania dostosowane do potrzeb tej grupy mieszkańców.

Podczas konferencji prasowej prezydent Dariusz Stefaniuk wyjaśnił, że obecnie miasto jest w spółce celowej. Wkład miasta to działka, projekt budowlany i część udziałów. Spółka BGK Nieruchomości została utworzona tylko w celu budowy mieszkań. Po zakończeniu inwestycji spółka zostaje rozwiązana.

– Planujemy wyjść z tej spółki z jednym z bloków, który będzie własnością miasta – mówi prezydent