TO DOBRA WIADOMOŚĆ DLA POLSKI WSCHODNIEJ – BUDŻET JESZCZE NIGDY NIE BYŁ W TAK DOBRYM STANIE

Z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że jeszcze nigdy nie było tak dobrze! Wg. wstępnych danych w sierpniu br. mieliśmy 4,9 mld zł nadwyżki budżetowej. Dla porównania po lipcu w budżecie centralnym odnotowano 2,35 mld zł nadwyżki. To nie koniec imponujących danych, jakie płyną z resortu finansów – Sytuacja po sierpniu jest bardzo dobra, zanotowaliśmy nadwyżkę w wysokości 4,9 mld zł. Taka nadwyżka na poziomie ok. 5 mld zł w tym okresie nigdy nie wystąpiła wcześniej – skomentował Morawiecki.

Resort podał, że dochody w okresie styczeń- sierpień wyniosły 235,02 mld zł, tj. 72,2% planu.

– Wg szacunkowych danych w okresie styczeń – sierpień 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 20,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Wzrost dochodów podatkowych utrzymuje się w dalszym ciągu na wysokim poziomie, tj. 15,5% r/r – mówił wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń-sierpień 2017 r. według szacunkowych danych wyniosło 230,14 mld zł, tj. 59,8% planu. W analogicznym okresie 2016 r. przekazano 229,5  mld zł środków na wydatki (tj. 62,3% rocznego planu).

Ale to nie koniec doskonałych wieści.

Od wielu miesięcy słyszymy o niewiarygodnym wręcz wzroście i poprawie ściągalności podatku VAT i niezwykle skutecznej walce w oszustwami podatkowymi. Najnowsze dane, które ogłosił Mateusz Morawiecki potwierdzają skuteczność rządowych działań: dochody z podatku VAT były wyższe o 23,5% ,dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier o 4,1%, dochody z podatku PIT o 8,3%, a dochody z podatku CIT o 13,3%.

– Dobra sytuacja budżetu pozwala realizować nam wielki program społeczny PiS. Deficyt może być o 10 mld zł, może nawet o 20 mld zł mniejszy od zakładanego na ten rok – dodał Morawiecki.

Dużo pieniędzy w budżecie państwa, to dodatkowe środki na inwestycje. Rząd Beaty Szydło postawił sobie za priorytet wyrównanie szans we wszystkich regionach Polski, więc można spodziewać się, że nasz region szczególnie skorzysta na dobrych wynikach.