Spotkania z poezją i prozą

Klub Kultury „Piast” Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego ma bogate tradycje literackie. Od wielu lat działa tu Klub Literacki Maksyma. W tym roku powstała „Salamandra” – klub Literacki młodych. Organizowane są konkursy literackie dla dorosłych i młodzieży. W połowie listopada członkowie „Żółtych dziobów” i „Salamandry” podjęli się organizacji kolejnego Forum Literackiego zatytułowanego „Spotkanie z duchami”.

Fantastyka i rzeczywistość

Uczniowie przedstawili opowiadania o zjawach i fantastycznych stworach. Ich treść zionęła grozą, ale ponury nastrój był przeplatany humorystycznymi wątkami.

Zebrani wysłuchali: „Ducha małej dziewczynki” Alicji Ochrymiuk, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater, „Spotkania z duchami” – Łucji Marczewskiej, uczennicy Katolickiego Gimnazjum im. Cypriana Norwida, „Pożegnania Adama” – Dominiki Dobruk, uczennicy I LO im. J. I. Kraszewskiego, „Po imprezie” – Darii Kulpy, uczennicy Gimnazjum nr 3 oraz „Zwidów” pióra Anonima (autor nie boi się duchów, ale brak mu odwagi do ujawnienia się).

Listopad to wyjątkowy miesiąc. Wspominamy tych, którzy odeszli. Refleksje nad życiem i jego wartościami, poszukiwanie prawdy w życiu, emocje i retoryczne pytania, były źródłem inspiracji twórczej młodzieży. Wiersze swojego autorstwa zaprezentowali następujący młodzi poeci: Dorota Harasimiuk, uczennica Katolickiego Gimnazjum, Klaudia Iwaniuk, Dominika Dobruk i Bartek Warowny – uczniowie I LO im J. I. Kraszewskiego. Młodzież zadbała o oprawę muzyczną. Natomiast Akademii Sztuk Plastycznych „Magia Kolorów” przygotowała z tej okazji interesującą wystawę.

Potrzeby twórcze

Nie jest prawdziwą obiegowa opinia, iż młodzież używa jedynie elektronicznych „zabawek” i stroni od czytania książek. Uczniowie, a w szczególności z klas humanistycznych, dużo czytają, prowadzą blogi, piszą wiersze i prozę.

– Zacząłem pisać już w podstawówce, od ubiegłego zacząłem to robić regularnie i sprawiało mi to wielką przyjemność. Inspiruje mnie wszystko, co dzieje się dookoła. Nie wyobrażam sobie jednak takiej sytuacji, że w jednej chwili siadam przed biurkiem i mówię sobie „teraz napiszesz wiersz”. Pewne sentencje przychodzą do mnie w najmniej spodziewanych momentach; we śnie czy tuż przed nim, w autobusie, w szkole, podczas wszystkich codziennych czynności, jednak nigdy nie jest to zaplanowane działanie – mówi poeta Bartek Warowny.

Proza ludzi młodych natomiast charakteryzuje się nieograniczoną wyobraźnią oraz zadziwiająca łatwość przechodzenia z rzeczywistości w świat fantastyki. – Z fantastyką mam styczność codziennie. Gdy czytam książki, oglądam seriale… Za każdym razem, gdy widzę przygody jakie przeżywają postacie fikcyjne, myślę jak by to było, gdybym też się znalazła w takich kłopotach. Zastanawiam się czy dałabym radę i czy też potrafiłabym dokonać trudnego wyboru, od którego zależałyby losy całego świata. Więc gdy nie mam możliwości bycia bohaterem, tworzę postać, w którą się wczuwam i przeżywam wszystko, co przeżywa ona. Podsumowując: moją motywacją oraz inspiracją są dzieła ludzi, którzy już stworzyli coś niesamowitego, ale drobne rzeczy, które zdarzają się na co dzień, też mają ogromne znaczenie – dodaje Daria Kulpa.