Chińczycy chcą u nas zainwestować fortunę

W Budapeszcie odbył się szczyt przywódców Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. W skład grupy 16+1, poza państwem środka, wchodzą Estonia, Łotwa, Litwa, Czechy, Słowacja, Czarnogóra, Albania, Macedonia i oczywiście Polska. Ten sposób dyskusji o europejsko- chińskiej współpracy narodził się podczas spotkania w Warszawie w 2012 roku.

2 miliardy chińskich dolarów

– Chiński Bank Rozwoju zapewni 2 miliardy dolarów na fundusz rozwoju państw regionu – powiedział w Budapeszcie premier Chin Li Keqiang. Chiński przywódca zapowiedział też, że przed nami drugi etap „funduszu współpracy i inwestycji” – jego wartość wyniesie dodatkowy miliard dolarów. Polska delegacja, z premier Beatą Szydło na czele, miała przed szczytem w Budapeszcie jasno sprecyzowany cel: promocje polskich przedsiębiorców i ich produktów.

– Zależy nam na konkretnych działaniach, które przyczynią się do rozwoju współpracy gospodarczej, co długofalowo będzie korzystne dla obu stron – mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek. Efektem tych zabiegów było podpisanie w stolicy Węgier porozumienia o współpracy strategicznej pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a rządem chińskiej prowincji Hunan.

Nowy Jedwabny Szlak

Chińskie zaangażowanie w Europie Wschodniej i Środkowej związane jest jednak przede wszystkim z projektem Nowego Jedwabnego Szlaku. To idea ogłoszona przez Chińczyków w 2013 roku. Mowa o wielkim szlaku kolejowym, który ma prowadzić z różnych chińskich miejscowości do Urumczi, a następnie przez Kazachstan, Rosję i Białoruś do Polski. Szacuje się, że całe przedsięwzięcie będzie kosztowało nawet 100 miliardów dolarów. Ważnym punktem jego przebiegu mają być nasze Małaszewicze, o co od dawna zabiegają senator Grzegorz Bierecki wespół z posłem Janem Szewczakiem.

Szansa dla regionu

Niedawno Poczta Polska i China Post Group podpisały wstępne porozumienie, które dotyczy transportu przesyłek pocztowych z Chin do Europy. Będą one trafiały do Małaszewicz, a stamtąd, drogą lądową do 30 krajów europejskich.

krokiem ma być, według zapowiedzi pocztowców, podpisanie stałej, finalnej umowy, co ma się wydarzyć w pierwszym kwartale 2018 roku. Poczta Polska podkreśla, że ekspansja zagraniczna jest jednym z trzech filarów nowej strategii rozwoju firmy. Poczta chce koordynować wymianę handlową pomiędzy Azją a Unią Europejską oraz stworzyć tak zwany hub logistyczny na Nowym Jedwabnym Szlaku. Sposobem na realizację tego celu jest właśnie przejęcie obsługi przesyłek pocztowych z Chin do krajów europejskich przewożonych drogą kolejową. Warto też dodać, że działająca w Białej Podlaskiej specjalna strefa ekonomiczna podpisała jakiś czas temu list intencyjny z grupą inwestorów z Chin, którzy odwiedzili miasto i spotkali się z jego włodarzami.