POSIŁKI DLA UCZNIÓW I NAJBIEDNIEJSZYCH

Jak informuje MRPiPS, w latach 2019-2023 we wszystkich województwach realizowany będzie program „Posiłek w szkole i w domu”, na który zostanie przeznaczone 2,75 mld zł. Program będzie finansowany z budżetu państwa.  Szacuje się, że skorzysta z niego 2 478 gmin i prawie 1,2 mln osób. Zapewni on pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach oraz dzieciom i uczniom, którzy wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji. Program wpisuje się w inicjatywy strategiczne mające znaczenie dla rozwoju Polski wyznaczone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Pieniądze dla rodzin, nie dla mafii

Nie byłoby pieniędzy na tego typu rozwiązania, gdyby nie rozsądne zarządzanie i wysokie wpływy do budżetu, m.in. dzięki uszczelnieniu podatku VAT – to kilkadziesiąt dodatkowych miliardów, które mogą służyć realizowaniu społecznych postulatów PiS.

– W wielu sferach nadrabiamy zaległości 8 lat rządów koalicji PO-PSL i udowadniamy, że w budżecie można znaleźć pieniądze dla najbiedniejszych. Konieczne jednak było ukrócenie patologii. Nasz rząd realizuje takie programy, jak 500 plus, czy mieszkanie plus dzięki środkom, które wcześniej się gdzieś rozpływały. Czyli jednak można? – mówił w niedawnym wywiadzie senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

Wsparcie dla gmin

W ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”, przewidziano wsparcie finansowe gmin w udzieleniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego (w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności) oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych. Pomoc taka trafi do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych – spełniających warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie o pomocy społecznej oraz kryterium dochodowe, tj. 150 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej.

Istotnym elementem programu będzie także zapewnienie młodzieży w wieku szkolnym gorącego posiłku przygotowanego w stołówce szkolnej. Rozwiązanie takie umożliwi większą kontrolę nad jakością kupowanych produktów, z których przygotowywane są posiłki oraz nad procesem ich przygotowywania. Aby wesprzeć działania, wojewoda będzie mógł zwiększyć dotację do 5 proc. dla gmin, które zapewnią posiłek w bezpośrednio prowadzonych przez siebie stołówkach. Wsparcie finansowe będzie udzielane organom prowadzącym publiczne szkoły podstawowe, w tym szkoły zorganizowane w zespołach szkół, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, a także publiczne szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej. Z tych środków będzie można np. doposażyć i poprawić standard funkcjonujących stołówek lub zaadaptować inne pomieszczenie na jadalnię.

Posiłki dla dzieci i seniorów

Ze środków przekazywanych gminom w ramach programu dofinansowane zostaną posiłki wydawane w stołówkach oraz te dowożone osobom dorosłym, w tym nieopuszczającym domu (np. ze względu na podeszły wiek, czy niepełnosprawność), które nie są w stanie same przygotować sobie gorącego posiłku (w programie przeznaczono środki na dowóz posiłków). W tym przypadku wojewoda także będzie mógł zwiększyć do 5 proc. dotację dla gmin na dowóz posiłków. Program realizowany będzie przez ministrów: rodziny, pracy i polityki społecznej oraz edukacji narodowej. Na realizację działań przewidzianych w programie gmina będzie mogła otrzymać dotację, jeżeli na jedno zadanie przeznaczy nie mniej niż 40 proc. z własnych środków, przy czym wojewoda będzie mógł zmniejszyć wkład własny gminy do 20 proc.