WEEKEND Z FILMEM DOKUMENTALNYM

Walka to 30-minutowy boliwijski dokument. Grupa osób po dwumiesięcznym proteście wyrusza na wózkach inwalidzkich w podróż do stolicy, by swoje postulaty przekazać rządowi i prezydentowi kraju. Protestujący pokonują wyczerpującą drogę przez Andy, kilkumetrowe płoty, policyjne pałki i armatki wodne. Aktywiści usiłują wywalczyć prawa do zasiłków dla osób niepełnosprawnych.  Ich determinację minister polityki społecznej interpretuje jako siłę opozycyjną, usiłującą osłabić rządu. Czy nagłośnienie problemów osób niepełnosprawnych, presja społeczna zmusi władze do podjęcia odpowiednich decyzji? Pieniądze to film opowiadający o rekordowej inflacji w Zimambwe. Za banknot opiewający na sto bilionów zimbabweńskich dolarów nie można kupić nawet biletu autobusowego. Lokalna waluta poniewiera się więc na ulicy, a w powszechnym użyciu jest dolar amerykański. Ta niezastąpiona waluta o małych nominałach jest pilnie strzeżona, ludzie noszą ją przy ciele, przez co nabierała brzydkiego zapachu. Konieczne i powszechne jest więc tu pranie pieniędzy. Najlepiej – jak zgodnie twierdzą bohaterowie  filmu Ijäsa – w proszku OMO. Dwie wyspy – krótki 6 – minutowy dokument.

Tytułowe dwie wyspy to nowojorskie Staten Island i Hart Island. Pierwsza była w swoim czasie największym wysypiskiem śmieci na świecie. Druga to czynne do dziś publiczne miejsce pochówku dla bezdomnych, nierozpoznanych, opuszczonych i wszystkich tych, których nie stać na prywatny pogrzeb.

Polonez – film Agnieszki Elbanowskiej również z 2017 r. Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim ogłosił konkurs na prezentację postaw patriotycznych „Pokażę swój patriotyzm”. W jury konkursu, którego finał odbywa się 11 listopada, poza dyrektorem zasiadają również dziennikarka-poetka, proboszcz oraz burmistrz. Nad sceną wisi białoczerwona flaga. Pomieszczenie wypełnia sztuczny dym znany z dyskotek, nagrodą jest 22-calowy telewizor LED. Uczestnicy konkursu przekonują jury o swoim patriotyzmie.

Po pokazie filmów dokumentalnych odbył się koncert białoruskiego zespołu RE1I KT.

– Nie po raz pierwszy organizujemy taką imprezę. Pokazy filmów dokumentalnych są uzależnione od funduszy, jakimi dysponujemy. Tym razem pomysłodawcą jest mieszkaniec Terespola Piotr Chwedoruk. Impreza została dofinansowana w ramach zadania ,,Aktywni Mieszkańcy – Inspirujące Miasto”, na które MOK Terespol otrzymał dofinansowanie z programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2018, realizowanego przez Narodowego Centrum Kultury – mówi Łukasz Pogorzelski z MOK w Terespolu.