WSTRZYMANE INWESTYCJE

Najpierw stanęła Karuzela. Powodem było uchylenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie pozwolenia na budowę. Stało się tak wskutek skargi mieszkańców posesji sąsiadujących z galerią budowaną w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się Bialska Fabryka Mebli. Obawiają się oni, że praca ciężkiego sprzęt budowlanego będzie przyczyną osiadania ich budynków i pękania ścian. Są jednak wśród bialczan i tacy ludzie, którzy w tej sprawie dostrzegają inny aspekt. – Czy to przypadek, że w trakcie kampanii wyborczej, w centrum miasta na działce należącej do właściciela „Rywala" był na chińskim kontenerze ogromny baner Michała Litwiniuka, a teraz została wstrzymana budowa nowej galerii handlowej ? – pyta w liście do redakcji jeden z czytelników.

Jakby nie było, sytuacja ta na pewno nie martwi właścicieli Centrum Handlowego „Rywal", którzy stracili konkurenta. Przypominamy, że w Galerii Karuzela, w której zatrudnienie znalazło by ok. 500 osób miało mieścić się na 14 tys. m2 powierzchni 60 sklepów, restauracje, kawiarnie oraz strefa odpoczynku.

Nic nie dzieje się również na budowie nowego stadionu. W miniony wtorek prezydent Michał Litwiniuk w trakcie konferencji prasowej odczytał tekst odstąpienia od umowy z firmą S-Sport, które wystosował 6 grudnia br., motywując ten fakt m.in. opóźnieniem prac.

Prezydent stwierdził, że miasto rozważy wycofanie odstąpienia po otrzymaniu od wykonawcy nowego harmonogramu prac, co ten powinien uczynić w terminie 7 dni.

Firma S-Sport przysłała bardzo obszerną – jak stwierdził prezydent – dokumentację jeszcze przed wyznaczonym terminem. Na pytanie czy budowa będzie kontynuowana Michał Litwiniuk odpowiedział, iż decyzja zapadnie po przeanalizowaniu otrzymanej dokumentacji.

A może była to tylko kurtuazja, a decyzja już zapadła i nie jest ona po myśli bialskich kibiców, bo jak rozumieć wypowiedź dla Radia Podlasie Bogusława Broniewicza z 7 grudnia br.?

– A może inaczej ułożona inwestycja, inaczej skonstruowana, inaczej zaplanowana uzyska większe dofinansowanie z ministerstwa sportu i innych źródeł, i nie będziemy musieli angażować tak wielkich środków z budżetu miasta – powiedział przewodniczący rady miasta.

Obecnie nikt nie wie, czy oba te obiekty powstaną, a zarazem czy wybudowane zostaną ronda przy ul. Kolejowej i Sportowej, które współfinansować miał Karuzela Holding.

Wcześniej zwróciliśmy się do prezydenta Michała Litwiniuka z pytaniem, które inwestycje rozpoczęte przez poprzedni zarząd miasta będą kontynuowane, a które – zaniechane, jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi.