Nie trzeba jechać w góry

Wreszcie ferie. W woj. lubelskim działa 8 stacji narciarskich. Przy wszystkich oprócz tras i wyciągów otwarte są restauracje, w większości – dostępne także noclegi. Niestety – wszystkie oprócz stoku narciarskiego w Międzyrzecu Podlaskim – położone są w południowej części województwa, ale to i tak znacznie bliżej niż do Tatr.

Na Roztoczu Zachodnim stacje narciarskie znajdują się w Batorzu i Chrzanowie (pow. janowski). Ośrodek Batorz Ski proponuje trzy oświetlone trasy zjazdowe o długości 350 , 400 i 480 m, dwa wyciągi orczykowe, a także snow park i szkółkę dla dzieci. Na miejscu działa wypożyczalnia i serwis sprzętu oraz restauracja.

Nartraj w Chrzanowie to największa stacja narciarska z dziesięcioma trasami o długości 80 (ośla łączka) – 700 m, jedyną w województwie kolejką krzesełkową i trzema wyciągami orczykowymi. Na stoku działa też snow park, szkółka narciarska dla początkujących, wypożyczalnia sprzętu i restauracja.

Dwie stacje narciarskie działają na Roztoczu Środkowym – w Jacni koło Krasnobrodu oraz w Szopowym koło Józefowa.

Jacnia zaprasza na 6 oświetlonych tras zjazdowych o długości 200 – 460 m, z wyciągami orczykowymi. Atrakcją stacji jest tor snowtubingu, umożliwiający zjazdy w pontonach śnieżnych. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt, a goście mogą skorzystać z restauracji i pokoi noclegowych.

Szopowe to 6 tras narciarskich długości do 400 m, z dwoma wyciągami orczykowymi, a także oddzielna trasa saneczkowa oraz ośla łączka. W pobliżu znajduje się karczma i obiekt noclegowy.

W niedalekim sąsiedztwie Roztocza – we wsi Bobliwo koło Izbicy – znajduje się stok z dwoma trasami o dł. 200 i 650 m, z 2 wyciągami talerzykowymi i wypożyczalnią sprzętu. W położonym w sąsiedztwie gościńcu możemy zjeść i przenocować.

Wśród stoków nadwiślańskich najbardziej oblegana jest Stacja Narciarska Kazimierz Dolny, zlokalizowana przy wjeździe do miasta od strony Lublina i Warszawy. Dysponuje ona pięcioma oświetlonymi trasami długości 100 – 590 m, czterema wyciągami orczykowymi i wyciągiem taśmowym. Z boku stoku jest też trasa saneczkowa, a w budynku stacji działa wypożyczalnia sprzętu i restauracja.

W pobliżu Kazimierza, przy drodze do Puław, znajduje się ośrodek narciarski w Parchatce. Narciarze mają do wyboru trzy oświetlone trasy o długości 80 – 420 m, z wyciągami orczykowymi. Na miejscu działa szkółka narciarska, wypożyczalnia i serwis sprzętu, a w pobliskiej karczmie można nie tylko zjeść, ale i przenocować.

Trzeci z narciarskich ośrodków lubelskiego Powiśla – NartSport w Rąblowie dysponuje czterema oświetlonymi trasami o długości 160 – 420 m, oślą łączką ze szkółką narciarską i snowparkiem. Na stoku jest pięć wyciągów orczykowych, działa wypożyczalnia sprzętu, jest gdzie zjeść i przenocować.