100 tys. drzew na 100-lecie odzyskania niepodległości

26 kwietnia 2019 r., w ramach wydarzenia #sadziMy, leśnicy we wszystkich nadleśnictwach na terenie całego kraju będą rozdawać sadzonki rodzimych gatunków drzew leśnych. Od godz. 9.00, aż do wyczerpania zapasów, drzewka będzie można odebrać pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, przy ul. Czechowskiej 4.

Z sadzonek rozdawanych przez leśników na terenie całej Polski wyrosną drzewa, które zapewnią nam tlen, oczyszczą powietrze, złagodzą zmiany klimatu stając się siedliskiem wielu organizmów, a w przyszłości pozyskane z nich drewno będzie mogło posłużyć za materiał wykorzystany m.in. do budowy domów.  

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki wydarzeniu #sadziMy każdy będzie mógł posadzić drzewko na własnym terenie, pielęgnować je i obserwować jego wzrost. 

Uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokona jej główny inicjator – Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Pierwszą Damąweźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w  Nadleśnictwie Rytel (RDLP w Toruniu), jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzać 100 ha nowego pokolenia lasu. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys.


""

Huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i  wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby.  Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90% całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4000 pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.