Polska pod Krzyżem. Piękny dar modlitwy w Radzyniu.

– Dla kultury europejskiej krzyż było znakiem mocy i mądrości. Europa wyrosła z chrześcijańskich korzeni, chrześcijaństwo zawsze odgrywało w jej dziejach ważną rolę, kształtowało oblicze naszego kontynentu – mówił w homilii ks. Michał Gosk. Jeśli odrzucimy krzyż, to na jakich wartościach będziemy budować jutro naszej Ojczyzny i naszego kontynentu? – pytał kaznodzieja i podkreślał: – Nie możemy się wyrzec wiary i miłości do krzyża. Krzyż jest znakiem i gwarantem wolności i prawdy, gwarantem porządku publicznego, zapewnia ład moralny.

Nigdy się nie zachwieje, bo wartości, jakie niesie, są uniwersalne. To świat się chwieje Świat, Europa, Polska zapomina o najważniejszych wartościach, których znakiem i gwarantem jest krzyż. Gdy człowiek patrzy na krzyż, umacnia się, bo ma świadomość, że jest przy nim kochający Bóg ze swoim miłosierdziem. Szanujmy i kochajmy krzyż. Noś krzyż niech to będzie znak twojej wiary, przynależności do Chrystusa, ale przede wszystkim – znak dla ciebie, że twoim Panem i Mistrzem jest Chrystus posłuszny Ojcu aż do śmierci krzyżowej.

Zwieńczeniem modlitwy było Nabożeństwo Krzyża oraz Procesja Pasyjna „Z Maryją z wieczernika pod Krzyż”, wiodąca z kościoła do krzyży misyjnych. Krzyż nieśli w procesji przedstawiciele duchowieństwa, dorosłych, młodzieży i dzieci. Modlitewne spotkanie zakończyło się osobistym spotkaniem z Ukrzyżowanym przez dotknięcie lub ucałowanie krzyża misyjnego. Każdy uczestnik otrzymał modlitwę do św, Michała Archanioła do codziennego odmawiania.