Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Ruszają prace

Wymianę dachu wykona łukowski DAN-BUD, który zaoferował wykonanie prac za 151 000 zł, a hydroizolację fundamentów – radzyński PUK, który zaoferował wykonanie pracy za 55 969,22 zł. Termin zakończenia prac przewidziano na 29 listopada 2019 r. Przypomnijmy, że na realizację bardzo ważnej inwestycji miasto pozyskało 105 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 200 tys. zł od Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” oraz Fundacji Fundusz Rewitalizacji, w której senator Grzegorz Bierecki jest członkiem Rady. 45 tys. zł dołoży z własnych funduszy.

W budynku konieczna jeszcze będą takie prace jak poprawienie elewacji, doprowadzenie kanału ciepłowniczego z PEC oraz przywracające pierwotny kształt obiektu (np. usunięcie współczesnej terakoty).

Niepozorny barak przy ul. Warszawskiej to wyjątkowe miejsce w skali regionu, może jedno z niewielu takich w kraju. Tu w czasie wojny mieścił się areszt Gestapo, a po wojnie – Urzędu Bezpieczeństwa. Budynek jest świadkiem tragedii tysięcy osób, którym najpierw Niemcy, a potem komuniści zgotowali piekło na ziemi. W piwnicach, w których znajdowały się cele aresztu, zachowały się oryginalne drzwi z judaszami, a na ścianach do dziś widnieją inskrypcje wyryte przez więźniów.

– Jesteśmy to po prostu winni naszym bohaterom. Na ich krwi wzrosła dzisiejsza Polska – mówił o inicjatywie stworzenia przy ul. Warszawskiej Muzeum Żołnierzy Wyklętych senator Grzegorz Bierecki.