W bialskim szpitalu ruszyły bezpłatne testy na koronawirusa

Już dzisiaj pierwsi pacjenci pozostający w kwarantannie wykonali bezpłatne testy na koronawirusa w specjalnie przygotowanych punktach pobrań.

W naszym regionie mamy 10 takich punktów pobrań w kierunku COVID-19.  Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości punktu pobrań  w wysokości 300 zł.

Punkty pozostają w gotowości we wszystkie dni tygodnia nie mniej niż dwie godziny dziennie.  Punkty zorganizowane przez szpitale znajdują się w Lublinie, Puławach, Łukowie, Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju, Hrubieszowie, Kraśniku, Włodawie, Białej Podlaskiej
i Chełmie. Za stronę organizacyjną punktów pobrań odpowiadają placówki medyczne.
W większości są to punkty stacjonarne. W Puławach, Łukowie i Chełmie pobieranie wymazów odbywa się w namiocie.

Każda osoba przebywająca w kwarantannie, w 11 dniu jej odbywania, otrzymuje sms, który informuje o możliwości zgłoszenia się do punktu pobrań celem wykonania badania w kierunku COVID-19. Badanie jest zalecane, ale jest dobrowolne.

Sms ma następujące brzmienie:

„W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa. Adresy punktów  pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod nr 800 190 590. Ministerstwo Zdrowia.”

Osoba  ta  powinna w 12 dniu kwarantanny udać się własnym samochodem do wybranego przez siebie punktu.

Na mapie woj. lubelskiego punkty pobrań rozmieszczone są  w miarę regularnie i powstały po to żeby usprawnić powrót do normalności wszystkim tym, którzy kończą kwarantannę.

Bialski punkt testowy COVID-19 zlokalizowany jest bezpośrednio przy Izbie Przyjęć Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego przy ul. Jana II Kazimierza. Punkt czynny jest codziennie w godz. 16.00-18.00. Kontakt pod nr tel. 83 41 47 836.

Dodatkowe informacje: https://pacjent.gov.pl/punkty-pobran