Kolejny niewybuch pod Białą Podlaską. Policja apeluje o ostrożność

Niewybuch pocisku artyleryjskiego znaleziony został nieopodal „krajowej dwójki” w miejscowości Sławacinek Stary. Wczoraj saperzy zneutralizowali niebezpieczne znalezisko. To już kolejny niewybuch ujawniony w ostatnim czasie na terenie powiatu. Choć od działań wojennych minęło wiele lat, nadal stanowią one śmiertelne zagrożenie. Apelujemy o ostrożność.

W niedzielne przedpołudnie dyżurny bialskiej komendy powiadomiony został o znalezieniu przedmiotu przypominającego niewybuch. Do zdarzenia doszło w miejscowości Sławacinek Stary. 20 centymetrowy pocisk leżał na polnej drodze około 200 metrów od drogi krajowej.

Na miejsce natychmiast skierowany został patrol policji. Mundurowi potwierdzili zgłoszenie. Zabezpieczyli również miejsce do czasu przyjazdu patrolu rozminowania z Jednostki wojskowej w Chełmie. Okazało się, że jest to niewybuch pocisku artyleryjskiego prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Wczoraj niewybuch został zneutralizowany przez wojskowy patrol rozminowania. Żołnierze sprawdzili również pobliski teren, nie ujawniając kolejnych niebezpiecznych przedmiotów. To już kolejny niewybuch znaleziony w ostatnim czasie na terenie powiatu.

Apelujemy o ostrożność. W przypadku odnalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch pod żadnym pozorem nie wolno przenosić go, dotykać czy rozbrajać. Należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Mundurowi zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów, a każda próba przemieszczania niewybuchu może skończyć się tragicznie – mówi komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z bialskiej komendy.