Caritas: Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2020

60 tysięcy świec przygotowała Caritas Diecezji Siedleckiej w ramach 27. edycji akcji “Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, by ze środków zebranych poprzez dystrybucję w kościołach, pomóc najuboższym dzieciom regionu i nie tylko. Świece trafiły już do wszystkich parafii diecezji siedleckiej. Ambasadorami tegorocznej przedświątecznej akcji są m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą.

 “Wiglilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” to najstarsza akcja Caritas. Świeca stawiana jest symbolicznie na wigilijnym stole jako wyraz solidarności z najuboższymi dziećmi. W bieżącym roku w diecezji siedleckiej, do kupienia w każdym kościele, są 3 rodzaje świec: mała (7zł), duża (13zł) oraz w kształcie stożka (20zł).

Na jakie cele zbierają?

Jak mówi ks. Marek Bieńkowski – dyrektor organizacji, największa część środków z dystrybucji świec posłuży na działania Caritas Diecezji Siedleckiej skierowane do naszych młodszych braci: – Prowadzimy 3 świetlice dla dzieci z rodzin o różnych dysfunkcjach: dwie w Siedlcach i jedną w Parczewie. W 2019 r. do funkcjonowania świetlic dołożyliśmy ze środków pochodzących z akcji “Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” 132 tysięcy złotych. W 2020 r. przewidujemy kwotę podobną – tłumaczy. Dzieci i młodzież otrzymają również wsparcie w postaci programów stypendialnych (obecnie objętych jest nimi 21 dzieci), wśród których znajdują się: “Skrzydła”, “Dwa Talenty” oraz “Otwarty Horyzont”. Siedlecka Caritas wesprze także funkcjonowanie wolontariatu najmłodszych dzieci i starszych uczniów, poprzez Przedszkolne Koła Caritas oraz Szkolne Koła Caritas.

Część pozyskanej kwoty (0,50 zł ze świecy małej, 1zł z dużej oraz 2 zł ze świecy w kształcie stożka) zostanie w parafiach na wybrane działania charytatywne.

Z kolei 10 groszy z każdej świecy trafi do Caritas Polska i posłuży na wsparcie dzieci z krajów Bliskiego Wschodu, dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

Nie tylko świece

Dodatkową formą wsparcia akcji, do której zachęca organizacja, jest możliwość podarowania dowolnej kwoty poprzez przelew bankowy na konto Caritas Diecezji Siedleckiej 78 9194 0007 0027 9318 2000 0010 z dopiskiem “WDPD 2020”.