Premier: rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Szczepionka to jedyny skuteczny sposób na powrót do normalności

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień; moment, w którym pierwszy Polak, pierwsza Polka przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym, bo według specjalistów dziś to jest jedyne remedium na to, by pozbyć się epidemii raz na zawsze – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

– Dzisiaj możemy powiedzieć, że dołączamy do grona państw w ramach całej UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia” – oświadczył szef rządu podczas konferencji prasowej,Premier dodał,  że po konsultacjach w gronie najlepszych krajowych ekspertów rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Specjaliści byli w tej kwestii jednomyślni. Szczepionka to najlepsza ochrona przed rozwojem pandemii. Premier zapewnił, że Polska obecnie ma zakontraktowane ponad 60 mln dawek szczepionki od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przed odpowiednie agencje medyczne.W swoim wystąpieniu premier zagwarantował, że rząd nie będzie szczędził środków na szczepionki i zrobi wszystko, by zabezpieczyć wszystkich potrzebujących. Premier zapowiedział, że w tej chwili zapewniono już na ten cel 3 miliardy złotych. Kwota ta może ulec podwojeniu.

Pierwsze dawki dla najbardziej narażonych

– Oczywiście będziemy zaczynali od medyków. Chcemy też stosunkowo szybko zaszczepiać nauczycieli, ale nie od tego uzależniamy powrót do szkół, od razu to chcę podkreślić, że powrót do szkół będzie zależny od tego, jaki będzie przebieg pandemii w najbliższych 4-5 tygodniach, a nie od samego procesu szczepień – zapowiedział Morawiecki.

Jak zaznaczył premier Morawiecki, rząd rozpocznie również kampanie zachęcającą do szczepień. – Nawet najskuteczniejsza szczepionka nie zadziała, jeżeli do Narodowego Programu Szczepień przystąpi zbyt mało ludzi. To jest nasza odpowiedzialność za wszystkich” – podkreślił premier.

Podstawą tej kampanii ma być właśnie Narodowy Program Szczepień. Jak podkreślił, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, „będzie to kompendium wiedzy na temat szczepionki i procesu szczepień. Jest tam wytłumaczona droga od samego początku, gdy ktoś podejmuje decyzję, by się zaszczepić, poprzez zapisanie się na właściwy termin, potem szczepienie”.

– W czasie, gdy pojawiają się różne niesprawdzone informacje warto czerpać wiedzę z wiarygodnych źródeł a ten dokument jest wiarygodnym źródłem – powiedział Dworczyk. Podkreślił, że Programie zostały ujęte dwie ważne kwestie, które wynikały z konsultacji prowadzonych m.in. z samorządem lekarskim, pielęgniarskim, organizacjami zrzeszającymi samorządowców.

Podstawowym celem zaprezentowanym w Narodowym Programie Szczepień jest dostarczenie szczepionek: bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej ilości, w możliwie jak najkrótszym czasie, darmowych i dobrowolnych i łatwo dostępnych. Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r.

 

 

Autor: Rafał Białkowski