W poniedziałek kolejna partia szczepionek dotrze do Polski

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że w poniedziałek kolejne 200 tysięcy dawek szczepionki na COVID-19 trafi do szpitali węzłowych. Tego samego dnia do Polski przyleci 300 tysięcy kolejnych dawek.Dworczyk stwierdził, że te 200 tysięcy dawek, które zostaną wydane w poniedziałek, to wszystkie szczepionki z pierwszej i drugiej partii, które mają zostać wydane. Część z nich pozostaje jednak na razie w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych. Wyjaśnił, że każda partia szczepinki jest dzielona na dwie części, z czego połowa trafia do magazynów. Do osiągnięcia odporności na COVID potrzebne jest bowiem podanie dwóch dawek i w ten sposób niweluje się ryzyko, że z nieprzewidzianych powodów braknie szczepionki dla osób, które potrzebują drugiej dawki.

Obecnie w szpitalach węzłowych w całej Polsce trwa tzw. etap zero narodowego programu szczepień. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy służby zdrowia, którzy nie tylko są najbardziej narażeni na infekcję ale są także niezbędni w walce z pandemią. Dworczyk poinformował, że szczepienia tej grupy powinny się zakończyć do końca przyszłego tygodnia.

W poniedziałek rano w Polsce ma również wylądować kolejny samolot towarowy. Na jego pokładzie przyleci 300 tysięcy dawek szczepionki Pfizera. ARM od razu zacznie je dystrybuować do szpitali węzłowych.

Źródło: stefczyk.info