Ptasia grypa w powiecie radzyńskim. To pierwsze ognisko w tym roku!

 W dniu 4 stycznia 2021 roku wojewódzki inspektor weterynarii poinformował o podejrzeniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Lisiowólka w gminie Wohyń w powiecie radzyńskim. Padło ok. 28 500 indyków, które znajdowały się w dwóch kurnikach. Ognisko zostało potwierdzone w dniu 5 stycznia 2021 r. po otrzymaniu dodatnich wyników próbek przekazanych do badania do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Teren występowania ogniska został zabezpieczony przez powiatowego lekarza weterynarii, policję, wojsko oraz inne służby. Po oszacowaniu strat jako podstawy do ustalenia odszkodowania, rozpocznie się proces likwidacji i utylizacji ptaków. Po jego zakończeniu, gospodarstwa zostaną poddane odkażeniu. Przygotowywanie jest rozporządzenie wojewody lubelskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), określające obszar zapowietrzenia oraz obszar zagrożenia. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby wojewody lubelskiego.

Jest to pierwsze ognisko tej choroby w 2021 roku w województwie lubelskim. W 2020 roku potwierdzono łącznie sześć ognisk w naszym regionie: pięć ognisk wyznaczono w styczniu w Starym Uścimowie w powiecie lubartowskim oraz jedno – w grudniu w miejscowości Kaniwola w powiecie łęczyńskim. Wszystkie ogniska zostały wygaszone.