Będą leczyć ludzi marihuaną. Pierwszy taki punkt w województwie

Pierwsi pacjenci, którzy zdecydują się na leczenie marihuaną zostaną przyjęci jeszcze w lutym. Specjalny punkt powstanie w Lublinie.

– Jesteśmy w trakcie organizacji, zbieramy też grupę lekarzy różnych specjalności – mówi w Radiu Lublin lekarz Wiktor Wezgraj. – Konopie mają zastosowanie w przeróżnych dziedzinach. Przede wszystkim są pomocne w leczeniu bólu. Wśród specjalistów, których szukamy, mogą więc znaleźć się anestezjolodzy, neurolodzy czy reumatolodzy. Konopie stosuje się też przy zaburzeniach psychicznych, dlatego chętnie nawiązalibyśmy współpracę z psychiatrą – dodaje medyk.

Jak podkreślają specjaliści preparaty na bazie konopi indyjskiej zostały wszechstronnie przebadane i są stosowane od lat na zachodzie. Stosuje się je np. w leczeniu padaczki, ale nie tylko.

– Warto nie bać się substancji, która będzie miała ściśle zestandaryzowaną zawartość i określone dawkowanie. Przy stosowaniu zgodnie z zaleceniami leczniczymi na pewno poprawi żywot pacjentom. Powoduje stan relaksu, odprężenia. To potrzebne na przykład w terapii stwardniania rozsianego, nowotworów czy przy leczeniu anoreksji – mówił na antenie Radia Lublin prof. n. farm. Tomasz Mroczek z Samodzielnej Pracowni Chemii Produktów Pochodzenia Naturalnego przy Katedrze Farmakognozji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Przypomnijmy, że medyczna marihuana jest w Polsce legalna od 2017 roku. Leki z konopi indyjskiej nie są refundowane.

Źródło: Radio Lublin Autor: red.
Fot. pixabay