Ordynarne kłamstwo TVN24. Bierecki: czego innego możemy się po nich spodziewać?

Nie milkną echa sobotniego programu „Superwizjer” wyemitowanego przez telewizję TVN24 dotyczącego przestępców podatkowych.

W sobotę na antenie TVN24 w cyklu „Superwizjer” wyemitowano program „Kłamstwo vatowskie” o tzw. przestępcach podatkowych i zakładaniu spółek mających wyłudzać VAT. W odniesieniu do tego materiału Prokuratura Krajowa przekazała, że publikacja pt. „Kłamstwa vatowskie” przedstawia całkowicie nieprawdziwy obraz dotyczący postępowań karnych przeciwko członkom mafii vatowskich.

Według moich informacji, materiał został skrajnie zmanipulowany i przekłamany. Co więcej całkowicie zlekceważono wypowiedź, jaką autorzy magazynu otrzymali od prokuratury. Ale TVN24 od lat nie należy traktować jako źródła rzetelnych informacji. To propaganda w najczystszej postaci więc czego innego mogliśmy się po nich spodziewać? – mówi w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki.

Były przewodniczący, a obecnie wiceprzewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, posiada aktualne i rzetelne informacje w sprawie VAT-u.

Faktom nie da się zaprzeczyć, a te są jasne. W latach 2015-2020 roczne wpływy z VAT-u zwiększyły się o ponad 60 miliardów złotych. Było to możliwe dzięki polityce uszczelniania podatków prowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i premiera Mateusza Morawieckiego. Dzięki odpowiedniej polityce w uszczelnieniu podatków i walce z mafiami VAT dochody budżetowe od 2015 roku wzrosły aż o ponad 130 miliardów złotych! To ponad 45 procentowy wzrost w 5 lat! Zaznaczmy, że tylko z podatków PIT, CIT i VAT dochody budżetowe wzrosły o prawie 120 mld złotych! Dzięki temu mogliśmy m.in. uruchomić program Rodzina 500+, który jednocześnie przyczynił się do wzrostu wpływu z VAT. Kiedy faktom nie da się zaprzeczyć trzeba kłamać i to robi właśnie telewizja, która posługuje się hasłem „cała prawda, całą dobę” – dodaje Grzegorz Bierecki.

Bierecki przypomina, że w czasach rządów PiS luka VAT zmniejszyła się o połowę (spadła z 24% do 12%), a w czasach rządów PO-PSL wzrosła o z 10% do 24%. Rząd PO-PSL strwonił w ten sposób dorobek pierwszego rządu PiS z lat 2005-2007, kiedy to znacząco uszczelniono lukę VATowską.

Senator zaznacza, że uszczelnienie było efektem skutecznych mechanizmów wprowadzonych przez rządy Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.

– Mówimy o ponad 20 narzędziach uszczelniania, takich jak split payment, JPK, STIR, SENT, biała lista czy pakiet paliwowy. Umożliwiły one skuteczną analizę i zwalczanie oszustw podatkowych, a także zabezpieczanie przedsiębiorców i budżet państwa przed nieuczciwymi kontrahentami – dodaje Bierecki.

Swoje dołożyła prokuratura, która skutecznie ściga vatowskich przestępców.

– Wbrew twierdzeniom autorów skrajnie manipulatorskiej publikacji, działania prokuratury wymierzone w przestępczość podatkową w zasadniczy sposób przyczyniły się do zmiany w ściągalności podatku VAT – podkreśliła PK w niedawnym komunikacie.

O przełomowych działaniach prokuratury od 2016 roku wymierzonych w mafie vatowskieświadczą liczby.

W 2017 roku zarejestrowano 915 postępowań dotyczących wyłudzeń podatku od towarów i usług, w których wartość uszczuplenia należności Skarbu Państwa lub narażenia na uszczuplenie przekroczyła 1 mln zł, w 2018 roku – 1043, zaś w 2019 roku – 1187. W latach 2014-2015 prowadzono odpowiednio: 623 i 667 takie sprawy – wskazała prokuratura, co pokazuje, jak poprzedni rząd i nadzorowane przez niego organy ścigania traktowały ten problem, a jak jest on traktowany dziś.