Firma z Białej Podlaskiej nie kupi lotniska w Gdyni! Nie dostali odpowiednich pozwoleń

Miała być wielka inwestycja. Znana dotychczas m.in. z Centrum Handlowego Rywal w Białej Podlaskiej firma miała w Gdyni „prowadzić działalność transportowo-logistyczną opartą na ruchu małych samolotów”. Kupiła nawet lotnisko. Okazuje się, że z wielkich planów nic nie wyjdzie. INBAP nie uzyskał wymaganych prawem zezwoleń, a cała transakcja została unieważniona.

Z grupą firm INBAP związany jest znany bialski biznesmen Bartłomiej P. W Białej Podlaskiej przedsiębiorca znany jest m.in. z Centrum Handlowego Rywal. Firma INBAP Intermodal była jedynym oferentem w przetargu na lotnisko. Złożyła ofertę opiewającą na 8 mln 666 tys. złotych i, rzecz jasna, wygrała.

Jak poinformował nas rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku sędzia Łukasz Zioła, z transakcji ostatecznie jednak nic nie wyjdzie.

„Wybrany oferent INBAP Intermodal, z którym została podpisana umowa zobowiązująca sprzedaży przedsiębiorstwa Portu Lotniczego Gdynia Kosakowo sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej, nie uzyskał wymaganych prawem lotniczym zaświadczeń, wobec czego syndyk był zmuszony odstąpić od w/w umowy. W dniu 16 marca 2021 r. syndyk ponownie ogłosił przetarg na sprzedaż przedsiębiorstwa,  termin rozpoznania ofert został wyznaczony na dzień 13 kwietnia 2021 r.” – poinformował nas Łukasz Zioła.

Przypomnijmy, że w Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego 51 skarg nadzwyczajnych od sądowych nakazów zapłaty weksli orzeczonych wobec emerytowanych górników i pracowników kopalń. Pozwy przeciwko mieszkańcom Śląska w tej sprawie wytoczyła spółka z adresem w Białej Podlaskiej, której prezesem był wówczas Bartłomiej P. W sprawie działalności tej spółki prowadzone jest śledztwo, a jej były prezes zarządu usłyszał zarzuty doprowadzenia co najmniej 177 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości co najmniej 1,7 mln zł. W powództwie spółka domagała się nakazania pozwanym zapłaty z weksla kwoty nawet kilkudziesięciu tys. zł z odsetkami.