Prof.Czauderna: Coraz wyższa śmiertelność, w III fali pandemii to już 3%

Profesor Piotr Czauderna, przewodniczący prezydenckiej rady Ochrony Zdrowia i członek rządowej Rady Medycznej mówi, że brytyjska mutacja spowodowała wyższa śmiertelność wśród chorych na covid „Na początku mieliśmy nadzieję, że jest łagodniejszy. Około 3% pacjentów umiera, taka jest śmiertelność. To właśnie najbardziej martwi to, że chorzy przechodzą covid ciężej, wyższy jest odsetek hospitalizowanych.

-(JP) Śmiertelność w III fali to 3%?

-(PCz) Tak wyglądają wstępne dane. Na pewno to dane niepokojące. Ten wariant brytyjski wiąże się ze znaczną śmiertelnością.”

Należy spodziewać się ograniczenia działalności żłobków i przedszkoli

Profesor Czauderna pytany o stanowisko Rady Medycznej w sprawie przedszkoli i żłobków mówi „Ostateczne decyzje miały zapaść po radzie i miały być podjęte przez rząd. Dalsze ograniczenie w działalności placówek oświatowo-wychowawczych, czy działalności sektora usług, sektora handlu zostaną wprowadzone. Tego należy się spodziewać. Dane pokazują, że liczba dodatnich testów u dzieci wzrosła kilkukrotnie. Odsetek w żłobkach tez jest wyższy. Zwracaliśmy jednak uwagę, że również wiele osób z personelu medycznego ma tam dzieci. Jeżeli zostaną zamknięte osoby pracujące na rzecz chorych także musiałyby zająć się dziećmi.”

Żadne dziecko w Polsce nie zmarło na covid.

Gość Radia Plus mówił też „Dzieci na ogół ciężko nie chorują. Covid zwykle diagnozowany jest u nich przy okazji innych schorzeń. To nie są takie typowe objawy jak u dorosłych. Od początku epidemii właściwie nie odnotowaliśmy w Polsce żadnego zgonu dziecka z powodu covidu. Na szczęście dzieci same przechodzą to dosyć lekko, a jeśli trafiają do szpitali to najczęściej z powodu tych innych dodatkowych schorzeń, na które nałożył się covid.”

Poniżej link do pełnej wersji audio i wideo wywiadu: