Wiemy, kiedy dzieci będą mogły wrócić do szkół

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski zdradził kiedy dzieci wrócą do szkół. Podkreślił jednak, że największy wpływ na to będzie miała sytuacja pandemiczna.

Piontkowski był gościem Radia Zet. W trakcie programu został zapytany o to kiedy dzieci wrócą do szkół. Jego zdaniem może to nastąpić już w kwietniu. „Jeżeli III fala epidemii stopniowo będzie za nami, to nie widzę powodu, aby za tydzień czy dwa, kolejne roczniki nie mogły wracać do nauki stacjonarnej” – powiedział. Dodał, że najpóźniej powinno to nastąpić w czerwcu.

Wiceminister podkreślił jednak, że najważniejszym czynnikiem będzie tutaj rozwój sytuacji pandemicznej. „Dane ze świąt są dużo niższe, ale prawdopodobnie było dużo mniej testów. Raczej w połowie tygodnia wyniki mogą być wiarygodne i pokazać, czy tendencja się przełoży” – podkreślił. Stwierdził, że decyzje będą podejmowane pod koniec tygodnia. „Gdy będzie znana liczba zakażeń, trzeba podjąć tę decyzję odpowiedzialnie, nie można tego robić w ciemno” – zaznaczył.

Wiceminister dodał też, że na razie ministerstwo nie widzi konieczności zmiany terminu matur. Zauważył, że próbne matury i egzaminy ośmioklasistów pokazały, że w reżymie sanitarnym można je przeprowadzić w bezpieczny sposób.

Źródło: stefczyk.info