Minister Błaszczak: Dywizja Zmechanizowana – ważna dla odstraszania. Wschodnia granica Rzeczypospolitej Polskiej musi być bezpieczna

To była bardzo ważna wizyta szefa ministerstwa obrony w Siedlcach. Mariusz Błaszczak podkreślił, że przywrócona przez rząd PiS 18. Dywizja Zmechanizowana jest ważna z punktu widzenia odstraszania na wschodzie Polski i na wschodniej flance NATO. Minister zwrócił uwagę,  że dywizja, której żołnierze będą służyć m.in. w Białej Podlaskiej,  jest formowana wedle wzorców, które są sprawdzone w armii Stanów Zjednoczonych.

Szef MON wręczył w czwartek w Siedlcach nominacje dowódcom dwóch nowych jednostek, które wejdą w skład 18. Dywizji: 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie i 18. Pułku Przeciwlotniczego w Sitańcu koło Zamościa.

„Jest niezwykle istotne, żeby te dwie jednostki w szybkim tempie uzyskały gotowość bojową, bo one stanowią bardzo ważne elementy 18. Dywizji Zmechanizowanej, a 18. Dywizja Zmechanizowana jest ważna ze względu na odstraszanie” – powiedział Błaszczak.

„Wiemy, co dzieje się za naszą wschodnia granicą, wiemy, co ostatnio dzieje się na granicy ukraińsko-rosyjskiej, wschodnia granica Rzeczypospolitej Polskiej musi być bezpieczna i dzięki 18. Dywizji Zmechanizowanej jest bezpieczna” – podkreślił szef MON.

Zwrócił uwagę, że dwa nowe pułki są formowane od podstaw; przypomniał, że wraz z tworzeniem jednostek 18DZ wojsko wraca do Białej Podlaskiej, gdzie na dawnym lotnisku znajdzie się ośrodek szkolenia wojsk lądowych. „Osiemnasta Dywizja Zmechanizowana rozrasta się, stanowiąc o bezpieczeństwie wschodu Polski, również o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO” – przekonywał.

Podkreślił, że 18DZ „jest formowana wedle wzorców Sojuszu Północnoatlantyckiego, wedle wzorców, które są sprawdzone w armii Stanów Zjednoczonych”, a jej żołnierze znają NATO-wskie procedury.

Szef MON przypomniał, że rząd PO-PSL rozwiązując 1. Dywizję Zmechanizowaną „osłabił, rozbroił wschodnią Polskę” i dodał, że „formowanie 18DZ ma służyć jej wzmocnieniu”.

Armia była w Białej Podlaskiej do 2000 roku. Decyzją ówczesnego ministra obrony Bronisława Komorowskiego rozformowano stacjonujący w mieście 61. Lotniczego Pułku Szkolno-Bojowego.

– Decyzja ta była dalece niekorzystna dla interesu obronnego państwa, zarówno w wymiarze lokalnego bezpieczeństwa, jak i zapewnienia zdolności obrony w wymiarze NATO. Jeszcze większe straty w potencjale obronnym polskiej armii wywołała analogiczna decyzja poprzedniego rządu – w 2011 r. ówczesne kierownictwo MON podjęło decyzję o rozformowaniu i likwidacji 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej imienia Tadeusza Kościuszki. Zmniejszanie jakichkolwiek struktur wojskowych na wschodniej ścianie naszego kraju zawsze niesie ogromne ryzyko obniżania potencjału do odparcia ewentualnych ataków na tym kierunku. Istniejącą dysproporcję pomiędzy siłami rozlokowanymi na wschodzie i zachodzie kraju – nieracjonalną z punktu widzenia sztuki wojennej i doktryn obronnych – resort obrony narodowej stara się zniwelować odtwarzaniem struktur wojskowych, wliczając tereny w Białej Podlaskiej – komentuje w odpowiedzi na nasze pytania MON.

O powrót wojska do Białej Podlaskiej zabiegali od dawna parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości senator Grzegorz Bierecki i Dariusz Stefaniuk (jeszcze jako prezydent miasta).

18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka została powołana we wrześniu 2018, została zaliczona do priorytetów rozwoju sił zbrojnych RP oraz przygotowań do obrony państwa na lata 2017–2026. W skład 18DZ włączono dwie istniejące brygady: 1. Warszawską Brygadę Pancerną i 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich.

W tracie formowania są nowe jednostki, w tym 19. Brygada Zmechanizowana i 18. Pułk Logistyczny. W bieżącym roku będą formowane 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa, 18. Pułk Artylerii w Nowej Dębie i 18. Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu. Ponadto w jednostkach, które już istnieją, powstają dodatkowe bataliony.

W czerwcu ub. r. dywizja osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Osiągnięcie pełnej gotowości jest planowane na drugi kwartał bieżącego roku, kiedy dywizja zostanie poddana ostatniemu etapowi certyfikacji. Dowodzona przez gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego dywizja dziedziczy tradycje 18. Dywizji Piechoty; dowództwo 18DZ mieści się w Siedlcach.(PAP)