PARCZEW. Podróbki za 50 tys. miały trafić do dzieci

Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała blisko 500 sztuk podrabianych zabawek. Szacunkowa wartość zajętych towarów to ok. 50 tys. zł.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Białej Podlaskiej prowadzili czynności kontrolne na terenie targowiska miejskiego w Parczewie. Na jednym ze stoisk handlowych uwagę kontrolujących zwróciły zabawki oznaczone znakiem jednej ze znanych firm. Celnicy szybko ustalili, że są one podrabiane.

Właściciel stoiska, oświadczył, że zabawki zakupione zostały w hurtowni w Wólce Kosowskiej, na potwierdzenie czego okazał faktury ich zakupu. W związku z podejrzeniem, że wystawcy faktur (chińskie spółki zlokalizowane w Wólce Kosowskiej) wprowadzają do obrotu podrabiane towary, funkcjonariusze służby celno-skarbowej z Białej Podlaskiej niezwłocznie dokonali przeszukania hurtowni wskazanej na fakturach.

W wyniku tych działań ujawnili 459 sztuk zabawek z podrobionymi znakami towarowymi znanego producenta. Przedstawiciel kancelarii prawnej reprezentującej firmę będącą właścicielem znaków towarowych potwierdził, że zabawki zostały nielegalnie opatrzone zastrzeżonymi znakami towarowymi – informuje Michał Deruś rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Za wprowadzanie do obrotu podrabianych towarów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku gdy  osoba uczyniła sobie z tego stałe źródło dochodów grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Krajowa Administracja Skarbowa przypomina też, że podrabiane zabawki bardzo często się szkodliwe dla zdrowia i niebezpieczne w użytkowaniu.

Źródło: KAS Autor: red.
Fot. KAS