Wielki sukces celników z Białej Podlaskiej. Zlikwidowali kanał przerzutowy do Wielkiej Brytanii

Rozpracowywali przemytników przez rok, ale udało się! Funkcjonariusze KAS z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej rozbili grupę, która za pośrednictwem firm kurierskich organizowała przemyt papierosów z Ukrainy do Wielkiej Brytanii. Zatrzymany został główny organizator przemytu.

Funkcjonariusze lubelskiej KAS od 2020 r. rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, która za pośrednictwem firm kurierskich organizowała przemyty papierosów z Ukrainy, przez Polskę, do Wielkiej Brytanii. Funkcjonariuszom udało się ustalić głównego organizatora, który jednocześnie finansował przestępczy proceder. Okazał się nim obywatel Wielkiej Brytanii pochodzenia irackiego.

W trakcie czynności operacyjnych ustalono, że pod koniec kwietnia 2021 r. mężczyzna przyjedzie do Polski, by organizować kolejny przemyt. W  Oddziale Celnym w Hrebennem czekali już na niego funkcjonariusze Działu Operacyjno-Rozpoznawczego Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Obywatel Wielkiej Brytanii został zatrzymany. Podejrzewany jest o organizację przemytu hurtowych ilości papierosów. Z ustaleń śledczych wynika, że nielegalny towar docelowo trafiał na rynek brytyjski. Gdyby natomiast papierosy zostały nielegalnie sprzedane w Polsce, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wyniosłyby blisko 1 mln złotych.

Sąd Rejonowy w Lublinie przychylił się do wniosku Naczelnika LUCS, podtrzymanego przez  prokuratora, i zastosował wobec organizatora przemytu 2-miesięczny areszt. Na poczet przyszłych należności zajęty został należący do mężczyzny samochód osobowy marki Mercedes S400 o wartości około 400 tys. złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Funkcjonariusze lubelskiej KAS prowadzą ścisłą współpracę ze służbami celnymi Wielkiej Brytanii. Okazało się, że służby brytyjskie od kilku lat rozpracowywały tę grupę przestępczą na terenie Wysp Brytyjskich. Nie udało im się jednak zatrzymać głównych organizatorów przemytów – informuje Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

 

 

Źródło: IAS Lublin Autor: red.