Premier zapowiada miliardy na nowe drogi. Za PO o takich pieniądzach mogliśmy tylko marzyć

Realizację nowych odcinków dróg krajowych i szybkie ukończenie autostrady A1 zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Piątnicy Poduchownej na Podlasiu w czasie uroczystego otwarcia odcinka drogi S61 via Baltica.

“Autostrada A1 zostanie dokończona i to bardzo szybko. Autostrada A2 od Siedlec do granicy, autostrada A18, a prócz tego drogi, które praktycznie były wcześniej tylko namalowanymi fragmentami flamastrem na mapie, a nie było na nie finansowania. Dzisiaj to finansowanie jest” – powiedział premier.”Także S61 od Ostrowi Mazowieckiej aż do granicy z Litwą, także S16, która będzie biegła przez Mazury, albo S11 z dawna oczekiwana. To droga, która dla Pomorza Środkowego z Koszalinem włącznie będzie drogą, która przyciągnie dodatkowe inwestycje” – dodał.Szef rząd podkreślił, że dobudowany zostanie trzeci pas drogi między Wrocławiem a Tarnowem, zwiększona zostanie też przepustowość autostrady pomiędzy Warszawą a Łodzią.
W informacjach przekazanych przez premiera duży nacisk kładziony jest również na rozwój drug samorządowych.- Mamy świadomość, że kluczowym znaczeniem dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego wspólnot samorządowych jest rozwój bezpiecznej, funkcjonalnej i efektywnej infrastruktury drogowej – przekonuje premier.

Senator Grzegorz Bierecki przypomina z kolei, że Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg z sukcesem funkcjonuje od 2018 r.

– Te środki finansowe to odpowiedź na potrzeby rynku, wynikające ze wzrostu wymiany towarowej oraz stale rosnącego ruchu pasażerskiego. Wsparcie z Funduszu zapewni impuls rozwojowy dla regionów we wszystkich zakątkach Polski, i co cieszy mnie szczególnie ogromny nacisk kładzie się na rozwój Polski Wschodniej – mówił w rozmowie z naszym portalem senator.

Senator przypomniał, że pieniądze przekazane przez rząd na rozwój infrastruktury drogowej są nieporównywalnie większe niż te, które przeznaczali poprzednicy.

– Dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg do końca 2023 r. powstanie ok. 25 tys. km nowych dróg. Jest to 70 proc. więcej niż w czasie rządów PO-PSL. Łącznie w trakcie naszych dwóch kadencji przeznaczymy na wsparcie inwestycji na drogach samorządowych ponad 21 mld zł. To o 291 proc. więcej niż nasi poprzednicy. Co więcej, tylko w 2019 roku przeznaczyliśmy na rozwój dróg samorządowych więcej pieniędzy niż koalicja PO-PSL przez całą swoją kadencję – przekonuje Grzegorz Bierecki.

Przypomnijmy, że Premier Mateusz Morawiecki 26 lipca 2021 r. zatwierdził listy zadań, w ramach których samorządy utworzą nowe przejścia dla pieszych lub podniosą poziom bezpieczeństwa na przejściach istniejących. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie ponad 44 mln zł przyznano na realizację 242 zadań, których celem jest wyłącznie poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych.