Poseł Dariusz Stefaniuk: możemy być dumni z naszej kuchni regionalnej. Półfinał „Kobieta gospodarna, wyjątkowa” za nami

Już po raz III jesteśmy świadkami wyjątkowego konkursu kulinarnego skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa”. Kolejny wojewódzki półfinał konkursu odbył się w Dworku Helena w Porosiukach. Zmagania naszych gospodyń obserwował poseł Dariusz Stefaniuk i dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Ewa Szałachwiej. 

– Możemy być dumni z naszej kuchni regionalnej. Nasze tradycje kulinarne to rozkosz dla podniebienia. Dania, które tutaj zaprezentowano przywodzą na myśl najpiękniejsze smaki dzieciństwa – mówił poseł Dariusz Stefaniuk.

Wtórowała mu dyrektor Ewa Szałchwiej z urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

– Mamy tu przepyszne przepisy. Receptury przygotowywane przez nasze babcie wracają do łask i królują również teraz. Palce lizać – tłumaczyła Szałachwiej.

Przypomnijmy, że konkurs „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” jest objęty patronatem pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wojewódzki finał zmagań będzie miał miejsce w Chełmie. Na zwycięzców czeka udział w ogólnopolskiej „Bitwie regionów”.

Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru oraz chęci promocji polskiej żywności i szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. W ubiegłych latach „Bitwa Regionów” cieszyła się ogromną popularnością. W piątej edycji w 2019 r. wzięło udział prawie 800 Kół Gospodyń Wiejskich. Najlepsze danie – nadzianą roladę z kaczki w towarzystwie gołąbków z modrej kapusty – przygotowała drużyna z Gorzykowa w woj. wielkopolskim.