Piękny jubileusz w Białej Podlaskiej. To już 90 lat!

Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Białej Podlaskiej świętowała jubileusz 90-lecia istnienia. Podczas uroczystości osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu otrzymały odznaczenia państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi i Złote Medale za Długoletnią Służbę oraz resortowe: „Zasłużony Działacz Spółdzielca”, „Za Zasługi Dla „Społem” i Złote Odznaki Spółdzielczość Polska. Odznaczenia wręczył wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

– Jest mi niezmiernie miło, że miałem okazję w imieniu Prezydenta RP odznaczyć Państwa, po tak zacnym i długim dorobku. To jest szczególne wyróżnienie. Gratuluję wszystkim, którzy zostali także wyróżnieni odznaką spółdzielczości, to jest wielka i szlachetna idea – mówił wicewojewoda lubelski.

Oficjalna część jubileuszu rozpoczęła od zaśpiewania hymnu spółdzielczego przez chór „Społem”, po którym Jerzy Trudzik przybliżył historię „Społem”.

Spółdzielnia powstała w 1931 roku przez pracowników Podlaskiej Wytwórni Samolotów. W latach II wojny światowej zmuszona przez władze okupacyjne do zmiany nazwy na Spółdzielnię Spożywców „Przyszłość”, a następnie do połączenia z Powiatową Spółdzielnią Rolniczo-Handlową. W 1945 roku po wyzwoleniu, odzyskała swoją samodzielność. Sześć lat później przyjęła nazwę Powszechna Spółdzielnia Spożywców, a w latach 70. przyjęła obecną nazwę.

– Przez te 90 lat „Społem” ciągle walczyło o pieniądze, materiały, budynki, towar, ludzi, wszystko. W tej chwili nie można powiedzieć, że nie walczymy. Dalej to robimy, żeby utrzymać się na rynku, bo mamy do czynienia z bardzo trudną konkurencją – mówił prezes spółdzielni Eugeniusz Mazur.

Zwieńczeniem uroczystości był Jubileuszowy Piknik Spółdzielczy w Terenowym Ośrodku Edukacji Ekologicznej.