III Jarmark Sapieżyński w Kodniu – ten weekend zapamiętamy na długo

To już III Jarmark Sapieżyński, który odbył się w Kodniu. Nie ulega wątpliwości, że było to jedno z największych wydarzeń historycznych i kulturalnych na Polesiu w ostatnim czasie. Jak co roku, Jarmark stał się wspaniałą okazją do integracji lokalnej społeczności.

Jarmark Sapieżyński od trzech lat pokazuje co łączy ludowość nadbużańską z bogatą historią rodu Sapiehów. Nawiązuje do historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od króla Polski Zygmunta Starego uzyskał przywilej organizowania takich jarmarków w Kodniu. Kluczowym elementem tegorocznej edycji były występy zespołów ludowych, m.in. zespołu „Śląsk”  oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zespołu „Śląsk”. Nie zabrakło również produktów regionalnych i tradycyjnych.

Przypomnijmy, że pierwsza Edycja Jarmarku z 2019 roku odbywała się pod hasłem „Od Sapiehów do 100-lecia Odzyskania Niepodległości” i była kontynuacją jubileuszu z roku 2018. Pokazy historyczne oraz występy muzyczne były doskonałą lekcją historii pokazującą tradycję kultury szlacheckiej i sarmackiej z przełomu XVI i XVII wieku z jej bogatym folklorem oraz tradycją kulinarną.

Ubiegłoroczny Jarmark upłynął pod znakiem pandemicznych obostrzeń i z oczywistych względów nie mógł być organizowany z takim rozmachem. Nie zmienia to faktu, że Jarmark Sapieżyński dynamicznie się rozwija, co pokazała tegoroczna edycja – liczba stoisk wystawców i format głównej gwiazdy. Wszak „Śląsk” to zespół znany i ceniony w całej Europie, obok „Mazowsza” najbardziej rozpoznawalna polski zespół ludowy.