Dożynki w naszych gminach. Rolnicy podziękowali Bogu za plony

Choć pogoda nie rozpieszcza, mieszkańcy naszych gmin tłumnie przyszli podziękować Bogu za udane żniwa. W Czemiernikach odbyły się dożynki gminno-powiatowe Czemierników i Powiatu Radzyńskiego.

Dożynki rozpoczęła uroczysta msza w kościele Św. Stanisława BM w Czemiernikach,  po której rolnicy z okolicznych gospodarstw zaprezentowali przygotowane wcześniej wieńce dożynkowe – podziękowanie za tegoroczne plony. Przybyli goście mogli spróbować lokalnych wyrobów – wędlin, miąs i ciast upieczonych przez gospodynie z okolicznych miejscowości.

Za plony dziękowali też mieszkańcy gm. Międzyrzec Podlaski, Gminy Sosnówka, Gminy Sosnowica, Rossosz. W uroczystościach wzięli udział nasi parlamentarzyści i lokalni politycy. Z mieszkańcami spotkali się senator Grzegorz Bierecki, wicepremier Jacek Sasin, poseł Dariusz Stefaniuk i reprezentujący Urząd Marszałkowski woj. Lubelskiego Dariusz Litwiniuk powitani przez gospodarzy: starostę radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego i wójta gminy Czemierniki Arkadiusza Filipka.

Dożynki to symboliczne zakończenie roku pracy rolnika. Niebawem jednak, zgodnie z tradycją ojców, po święcie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września) zwanej w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Siewnej, rolnicy rozpoczną wysiew zbóż, więc deszcz, który właśnie spadł, jest dla uprawiających ziemię powodem do radości.

– Pragnę podziękować wszystkim rolnikom troszczącym się o naszą ziemię, jesteście strażnikami polskości i gwarantami naszego bezpieczeństwa. Dzięki Waszej ciężkiej pracy mamy nasz chleb, i co bardzo ważne, a co unaoczniła nam pandemia, nie musimy obawiać się, że go zabraknie. Tak wielu nie rozumie Waszego trudu, niektórzy wręcz bardzo brzydko wyśmiewają mieszkańców mniejszych miejscowości, uważając ich za ludzi gorszej kategorii. Nie zważajcie na ich śmiech – to Wy jesteście solą naszej ziemi. To wy jesteście Polską – powiedział senator Grzegorz Bierecki, dziękując rolnikom za ich pracę.

Po zakończeniu części oficjalnej i uroczystym korowodzie dożynkowym na uczestników czeka jeszcze szereg atrakcji. W planach są m.in. koncerty lokalnych zespołów ludowych, orkiestry dętej a uwiecznieniem zabawy ma być koncert zespołu Bajm.