Rząd PiS zdecydował. Płaca minimalna znowu mocno w górę!

3010 złotych miesięcznie i 19, 70 zł na godzinę – tyle wyniesie w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął już rząd Prawa i Sprawiedliwości. 

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na forum Rady Dialogu Społecznego „partnerom społecznym nie udało się dojść do porozumienia w tej kwestii, co nałożyło na Radę Ministrów obowiązek ustalenia wysokości minimalnej pensji właśnie w formie rozporządzenia”.

We wtorek Rada Ministrów ustaliła, że w 2022 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 3010 zł. To 210 zł więcej, niż wynosi minimalna pensja w bieżącym roku (2800 zł), co oznacza wzrost o 7,5 proc. Z kolei powiązana z wysokością minimalnej pensji stawka godzinowa została ustalona na poziomie minimum 19,70 zł. Oznacza to wzrost o 1,40 zł względem roku 2021.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie pandemii – tłumaczy minister Marlena Maląg.

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 50,8 proc. prognozowanego na 2022 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5922 zł). Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nastąpi z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Warto przypomnieć, że w 2015 roku, kiedy władzę w Polsce traciła koalicja PO-PSL, płaca minimalna wynosiła… 1750 zł miesięcznie.

Źródło: MRiPS Autor: red.
Fot. podlaski.info