Sugestywny mural uczci pamięć zamordowanych przez komunistów

Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek oraz Radzyński Ośrodek Kultury zapraszają na uroczystość odsłonięcia patriotycznego muralu na wschodniej ścianie budynku byłego aresztu Gestapo i UB przy ul. Warszawskiej 5a w Radzyniu Podlaskim. Wydarzenie odbędzie się 6 października o godz. 16.00.

– Mural jest niezwykle ekspresyjny i bogaty w treść, a jego głównym elementem jest scena przesłuchania. W słabo oświetlonym pomieszczeniu dostrzeżemy trzy postacie – siedzącego na taborecie więźnia i stojących nad nim dwóch funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Przesłuchiwany ma skrępowane z tyłu ręce, a na jego twarzy i koszuli widoczne są ślady krwi. Jeden z oprawców paląc papierosa pogardliwie spogląda na więźnia. Drugi ubek stoi na baczność trzymając ręce z tyłu tułowia. Na ścianach pomieszczenia dostrzeżemy też inskrypcje, jakie znajdują się w piwnicach budynku – powiedział nam Robert Mazurek, pomysłodawca stworzenia muralu a zarazem dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury. – Ciemne pomieszczenie więziennej celi przechodzi w las. Wychodzi z niego wilk, który jest symbolem Żołnierzy Wyklętych. To właśnie las był dla nich miejscem ucieczki, schronienia, ale też walki. U szczytu muralu góruje orzeł, który nierozerwalnie związany jest z polskością. Przedstawiony został on w locie na tle błękitnego nieba i stanowi symbol zwycięstwa – dodaje Mazurek.

Mural na dawnym areszcie Gestapo i UB jest pierwszym takim przedsięwzięciem w Radzyniu. Pomysł jego stworzenia narodził się w 2018 r. podczas Nocy Muzeów, kiedy Radzyński Ośrodek Kultury udostępnił do zwiedzania znajdującą się w budynku celę nr 6. Autorem projektu jest Arkadiusz Kulpa, natomiast jego wykonaniem zajęli się Adam Kopeć oraz Michał Sierpień.