Jest mural na katowni w Radzyniu Podlaskim

To pierwsze takie dzieło w Radzyniu Podlaskim. Dzieło upamiętnia bohaterów, zamęczonych przez ubeków w dawnym areszcie przy ul. Warszawskiej 5a. W uroczystym odsłonięciu muralu uczestniczył m.in. poseł Dariusz Stefaniuk. Senatora Grzegorza Biereckiego reprezentował szef jego biura Kamil Paszkowski

Głównym elementem obrazu jest scena przesłuchania w jednej z zaciemnionych piwnic tego miejsca. Na środku znajduje się więzień siedzący na taborecie, który z tyłu ma skrępowane ręce. Obok stoją dwaj ubecy, jeden paląc papierosa z pogardą patrzy na więźnia, a drugi stoi na baczność. Na muralu znajdują się również te same inskrypcje, odwzorowane z piwnic znajdujących się w tym budynku. Cela więzienna przechodzi w las z którego wychodzi wilk, symbol żołnierzy wyklętych. Nad całością góruje orzeł, który jest nierozerwalnie związany z polskością i jest symbolem zwycięstwa. Projekt muralu wykonał Arkadiusz Kulpa, radzyński artysta malarz, natomiast namalowali go Adam Kopeć i Michał Sierpień.

Pierwszą rzeczą, która zadziała się przy tym budynku była zmiana tablicy, która w tym momencie oddaje prawdę tego miejsca, a do 2016 roku wisiała tu informacja, która wszystko zwalała na Niemców. Stara tablica była powieszona w czasach PRL-u i mówiła o tym, że napisy, które znajdują się w piwnicach są dziełem Niemców. Jest to nieprawda, bo wszystkie zidentyfikowane inskrypcje pochodzą z okresu powojennego. W roku 2018 ROK zorganizował Noc Muzeów i wtedy po raz pierwszy udostępniliśmy dla mieszkańców Radzynia i powiatu cele nr 6, w której znajduje się najwięcej napisów. W międzyczasie burmistrz Jerzy Rębek rozpoczął bardzo czasochłonny proces przesiedlenia rodzin, które zamieszkiwały ten budynek, w którym znajdowały się mieszkania socjalne. W ubiegłym roku ostatnia rodzina przeprowadziła się z tego miejsca, dzięki temu mogliśmy poważnie myśleć o jakichkolwiek remontach. Senator Grzegorz Bierecki dzięki swojej fundacji „Kocham Podlasie” i Funduszu Rewitalizacji Zabytków przekazał znaczną sumę na remont tego budynku i wtedy zostały zabezpieczone fundamenty, wymieniony dach, jak również zostało założone centralne ogrzewanie. W tym roku doszły kolejne remonty, a to wszystko dzięki burmistrzowi i Radzie Miasta. Tak została poprawiona wentylacja, instalacja elektryczna, tynki, posadzki i została wyremontowana ściana, na której powstał mural – tłumaczył inicjator powstania muralu, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek.

Głównym etapem uroczystości było przecięcie wstęgi w celu oficjalnego odsłonięcia muralu patriotycznego. Następnie odczytano apel pamięci oraz złożono wieńce.

Chciałem szczególnie podziękować panu senatorowi Biereckiemu, który zawsze i w każdym momencie jest chętny aby te tematy historyczne upamiętniać. Podziękowania dla pana burmistrza oraz starosty, który w obrębie powiatu radzyńskiego – takich miejsc pamięci jest bardzo wiele – pamięta o tych wydarzeniach, bohaterach. Pamiętacie państwo o tym, że młode pokolenie uczy się na naszych wzorach – mówił szef gabinetu politycznego Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina Ryszard Madziar, rozpoczynając tym samym przemówienia zaproszonych gości.

– Uważam, że przywracanie pamięci wydarzeń, które były skrywane przez dziesiątki lat w naszym kraju jest bardzo ważne z uwagi na przyszłe pokolenia. Na ręce pana burmistrza chciałbym podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Przywracanie pamięci w powiecie radzyńskim to nie tylko więzienie ubeckie, które co prawda jest naszym centralnym symbolem męczeństwa patriotów. Mamy na naszym terenie szereg miejsc kaźni i staramy się przywracać i upamiętniać te zdarzenia – podkreślił włodarz powiatu radzyńskiego Szczepan Niebrzegowski.

Na zakończenie wydarzenia głos zabrał burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

Chciałbym wyrazić wdzięczność i nadzieję na to, że dyrektorzy szkół, którzy dzisiaj tutaj są, przyprowadzą młodzież, by poznawała tę historię w sposób namacalny. Nic nie działa bardziej na wyobraźnię jak te obrazy, które znajdują się w tym obiekcie. Bardzo się cieszę, że są z nami harcerze przy każdej uroczystości religijno-patriotycznej. Mam nadzieję, że wszyscy państwo będziecie nam towarzyszyć w momencie, kiedy już zostanie otwarte muzeum – powiedział Rębek. .

Wydarzenie zakończyło się zwiedzaniem piwnic budynku dawnego więzienia.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością także wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, Poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, przedstawiciel senatora Grzegorza Biereckiego Kamil Paszkowski, przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, nadleśniczy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Radzyń Podlaski Leszek Gajuś, prezes PGE Dystrybucja w Lublinie Jarosław Kwasek, prezes PUK Jarosław Ejsmont, a także wójtowie gmin: Radzyń Podlaski, Borki, Komarówka Podlaska, radni oraz mieszkańcy powiatu radzyńskiego.

Źródło: podlaski.info Autor: red.