Polski Ład dla rolnictwa. Takiego programu dla rolników nie było dawno. Ważna propozycja senatora Biereckiego przyjęta

Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw do 50 ha, 4,5 mld zł na odbudowę przetwórstwa, nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników – zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Potrzebny jest Polski Ład dla wsi, by zmniejszyć różnice między miastem a wsią – dodał.

Podczas sobotniej konwencji PiS w Przysusze prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda przedstawili propozycje z myślą o polskiej wsi i rolnikach.Wśród najważniejszych „7 spraw dla polskiej wsi” znalazły się: dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich przedsiębiorstw do 50 ha, przejście na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa, nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników. Ponadto jest to 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego – bez zbędnych formalności, bezpłatna przestrzeń targowa dla rolnika w mieście, 4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa, a także skuteczna walka z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej.

Kaczyński zapewnił w swoim wystąpieniu, że PiS jest reprezentantem polskiej wsi. „Jesteśmy z tego dumni, jesteśmy dumni z tego zaszczytu” – podkreślił.

Zaznaczył, że to przeświadczenie i ta duma wynikają z szerszego założenia. „Polska jest jedna, jeden jest naród polski. Ten naród może żyć w jedności tylko wtedy, jeżeli fundamentem tej jedności będzie równość. Równość w sferze materialnej, równość szans, w tym także równość szans dla tego najmłodszego pokolenia” – oświadczył. Wskazał jednocześnie, że tylko wtedy będzie nam towarzyszyło poczucie godności. „Tą drogą idziemy i tą drogą będziemy szli” – zapewnił polityk.

Jak dodał, potrzebny jest wielki plan – Polski Ład dla polskiej wsi, by zmniejszyć różnice między miastem a wsią. „On jest po to, żeby w ciągu najbliższych lat te różnice zniwelować, zmniejszyć, a w końcu zlikwidować” – mówił Kaczyński.

Jeśli chodzi o bolączki rolnictwa zwracał uwagę na ceny nawozów, które bardzo się podniosły, ponieważ gwałtownie rośnie cena gazu, choć – jak zwrócił uwagę – w ostatnich dniach ceny części nawozów spadły. „Najważniejszym rozwiązaniem, które by poprawiło sytuację rolników byłaby możliwość zakupu prosto od producenta, bez pośredników, bo to oszczędziłoby 200-300 zł na tonie. Nie jest to łatwe” – zauważył. Zdaniem Kaczyńskiego trzeba, by rolnicy łączyli się w większe grupy, grupy producenckie. „Jeśli są jakieś spółdzielnie, to można wykorzystać, i kupowali jakby zbiorowo. Wtedy te ceny mogą być obniżone” – stwierdził.

Szef PiS wskazał też na problem łańcucha pośredników, który powoduje, że jest ogromna różnica między ceną jaką uzyskuje rolnik za swoje produkty, a ceną w sklepie. Dlatego – jak mówił – PiS i rząd podejmują wielkie przedsięwzięcie, jaki jest rolny handel detaliczny. „To nie jest przedsięwzięcie jedno, to jest wiele przedsięwzięć, które mają doprowadzić do tego, że rolnik bardzo wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio – do 100 tys. zł rocznie bez podatku” – oświadczył.

Kaczyński odnosząc się do problemu ASF i hodowli trzody chlewnej oświadczył: „Będziemy ją odbudowywać”. Dodał, że ułatwione rolnikom mają być wypłaty za szkody łowieckie; wskazał, że to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie płaciła te odszkodowania.

Dodał, że rolnicy ciągle czekają na załatwienie sprawy wyrównania dopłat w stosunku do przeciętnej europejskiej. „Chciałem powiedzieć, i sądzę, że to dobra wiadomość do ogromnej większości polskich gospodarstw rolnych, tych do 30 ha, że w ciągu tej perspektywy budżetowej te dopłaty będą wyrównane. A dla gospodarstw do 20 ha nieco wyższe niż przeciętna” – zapowiedział lider PiS. Dodał, że ci, który będą korzystać z innych możliwości, jak tych związanych z dobrostanem zwierząt będą mogli uzyskiwać dopłaty nawet ponad 300 euro na hektar.

Kaczyński zapowiedział powstanie rezerwy budżetowej, która będzie się nazywała Funduszem Ubezpieczeń Rolniczych. „W tym roku to będzie 3 mld zł. Poza tym będzie 1 mld 400 mln zł na wsparcie ubezpieczeń tych rolników, którzy będą się chcieli ubezpieczyć indywidualnie w różnych towarzystwach” – poinformował. Dodał, że preferowane są towarzystwa wzajemnych ubezpieczeń. Kaczyński stwierdził, że ci, którzy podejmą indywidualną decyzję będą mieć „poważne wsparcie państwa”.

Prezes PiS wskazał też na poziom bezpieczeństwa w wypadku różnego rodzaju katastrof żywiołowych. „Tu lista jest bardzo długa” – zaznaczył. Jak tłumaczył, chodzi o to, by rolnicy czuli się bezpiecznie. „Żebyście państwo wiedzieli, że będzie wsparcie, że to nie będą jakieś kolejne decyzje, kolejne akty państwa, tylko coś stałego – stały mechanizm, który będzie osłaniał produkcję rolną” – podkreślił.

Propozycja ta, to m.in. efekt zaangażowania w sprawę senatora Grzegorza Biereckiego, który podnosił tę kwestię podczas prac nad Polskim Ładem i spotkania z premierem.

– Przede wszystkim zapewnimy poczucie pewności gwarancji dochodów. Będzie można zaprojektować rentowność gospodarstwa w okresie długoterminowych. Pojawiające się klęski pogodowe, czy chorobowe nie będą już pustoszyły kieszeni rolników. Co ciekawe, te mechanizmy są dostępne w Unii Europejskiej, a Polska przez wiele lat nie korzystała z tych możliwości. Może dziwić, że podczas rządów PO-PSL, które tak ochoczo powołuje się na UE, ten mechanizm nie został zastosowany. Niezmiernie się cieszę, że ten wysiłek zostanie teraz podjęty. To będzie potężna zmiana na lepsze, która diametralnie poprawi sytuacje rolników i nie kryję satysfakcji, że będę miał w tym swój udział – mówił niedawno senator Grzegorz Bierecki w rozmowie z naszym portalem.

Według Kaczyńskiego, trzeba sprawy polskiego rolnictwa, gospodarstw rolnych, w szczególności tych rodzinnych, na które stawimy, uporządkować. Trzeba też – dodał – wesprzeć „wszelkiego rodzaju działania poszczególnych gospodarstw i rodzin”, a trzecia ważna sprawą jest kwestia wsparcia dla gmin wiejskich.

Zapowiedział m.in. znaczące dopłaty dla tych, którzy będą chcieli dokonać restrukturyzacji niewielkiego gospodarstwa rolnego oraz dla tych, którzy będą chcieli podjąć zieloną produkcję, dla gospodarstw ekologicznych. Wspomniał też o dopłatach do paliwa rolniczego, czy wyrównania dla poszkodowanych w wyniku ASF, a także „poważne dopłaty” dla młodych rolników. Wskazał też, że pomieszczenie gospodarcze do 300 mkw będzie można wybudować bez pozwolenia, tylko na zawiadomienie.

Kaczyński zwrócił się też do starszych rolników. „Przez lata, bo to od czasów lat 70-tych, jak to się mówi – od czasów Gierka, są już emerytury rolnicze. Ale, żeby je otrzymać trzeba było zdać gospodarstwo, oddać swoją własność. Teraz takiej potrzeby nie będzie, nie będzie takiej konieczności” – zapowiedział.

Lider PiS zapowiedział ponadto wsparcie państwa na nowe zbiorniki retencyjne lub remont tych, które są zaniedbane lub nie funkcjonują. „Będzie można z finansowym wsparciem państwa albo wykopywać własne zbiorniki wody – bo te zbiorniki wody są potrzebne, żeby była retencja i są potrzebne, żeby był odpowiedni poziom wody gruntowej – albo będzie też można z tym wsparciem odnawiać te, które są w tej chwili zapuszczone, zaniedbane, nie funkcjonują” – wskazał.

Jak zaznaczył, chodzi zarówno o zbiorniki, jak i różnego rodzaju kanały. „Będą pieniądze na to, żeby tę sprawę załatwić. Pieniądze dla rolników, pieniądze dla tych, którzy będą się chcieli tego podjąć. To naprawdę ważne” – podkreślił prezes PiS.

Zapowiedział inwestowanie w to wszystko, czego na wsi jest za mało: „wodociągi, kanalizację, oświetlenie, chodniki przy drogach, urządzenia sportowe, urządzenia służące kulturze, ale także inne przedsięwzięcia pożyteczne, jeżeli tylko będą takie plany”. Zaznaczył, że wszystkie te inicjatywy będą „szły od dołu”, a nie jak „było w dawnych czasach, w czasach komunizmu, że wszystko szło od góry”.

„W tej chwili państwo daje pieniądze, ale inicjatywa co ma być wybudowane, będzie inicjatywą oddolną. To propozycje władz gmin, które powinny być konsultowane z mieszkańcami. Dlaczego? Tylko wtedy będą dobrze mieszkańcom służyć, a chodzi właśnie o to, żeby na wsi było bezpiecznie. Chodzi o to, żeby rozwijał się sport, rozwijała się kultura, żeby był łatwy kontakt z książką, żeby rozwijała się cyfryzacja, to też będzie wspierane” – zapewnił Kaczyński.

Zapowiedział, że „będzie można dostać pieniądze na cyfryzację gospodarstwa rolnego, ale także i to niezależnie od wieku, od pokolenia, na edukację w tej sferze, na nauczenie się, jak z tego korzystać”. „Krótko mówiąc na to wszystko, co będzie czyniło naszą wieś i nasze małe miasta, bo ich to też dotyczy, nowoczesnymi, ale w tym dobrym tego słowa znaczeniu” – powiedział prezes PiS.

Jak zauważył, „dzisiaj często sugeruje się ludziom, że nowoczesność, to w gruncie rzeczy to wszystko, co przychodzi z Zachodu, a co rozbija normalny, naturalny porządek rzeczy”. „Nie, to nie jest nowoczesność, to jest kolejny atak różnego rodzaju ideologicznych szaleństw” – ocenił Kaczyński. „My tego nie potrzebujemy” – dodał.

„My potrzebujemy tej nowoczesności w dobrym tego słowa znaczeniu. I chcemy, żeby w ciągu najbliższych lat, powtarzam nie dziesięcioleci, tylko lat, polska wieś, polskie małe miasta, uzyskały tutaj bardzo dużo” – wskazał.

Zapowiedział również „unowocześnienia w administracji” oraz „plany zabudowy, które będą musiały być w każdej gminie, co też ułatwi inwestycje”. „To unowocześnienie to oczywiście cyfryzacja, to możliwość załatwiania przez internet bardzo wielu spraw, to internetowe okienko w urzędzie gminnym” – mówił.

Kaczyński zapewnił również o wsparciu dla dawnych terenów popegeerowskich. „Także tam będzie lepiej. Pod każdym względem” – stwierdził.

„Chcemy, by to nasze hasło +jedna Polska, jeden naród, jedne szanse, jedna godność+ zostało zrealizowane. To jest nasze posłannictwo, nasze zadanie” – podkreślił prezes PiS. „Żaden przeciwnik, sam diabeł nas nie zatrzyma w walce o to, byśmy to zadanie, to posłannictwo zrealizowali” – oświadczył Kaczyński.

Polski Ład dla rolnictwa: siedem propozycji dla polskiej wsi:

Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw do 50 ha; nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników; 4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa, skuteczna walka z ASF – to niektóre z siedmiu rozwiązań dla polskiej wsi zaproponowane w ramach Polskiego Ładu dla rolnictwa.

Zgodnie z pierwszą propozycją, gospodarstwa o powierzchni do 50 ha otrzymają dodatek, który pozwoli zwiększyć dopłatę do hektara tak, aby wynosiła ona więcej niż średnia unijna. „97 proc. polskich gospodarstw będzie korzystało z dopłat na poziomie powyżej średniej UE” – przekazano na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości.

Kolejne rozwiązanie to przejście na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa.

Nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników – to następna propozycja dla wsi. Zgodnie z nią, każdy rolnik będzie mógł skorzystać z nowego systemu ubezpieczeń upraw.

„Gospodarstwa posiadające ubezpieczenie uzyskają gwarancję dopłaty 65 proc. do składki ubezpieczeniowej” – przekazano. Ponadto, stworzony zostanie Fundusz Gwarancji w Rolnictwie, który zapewni stałe źródło finansowania wypłat pomocy za poniesione straty.

15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego – bez zbędnych formalności – to kolejna propozycja w ramach Polskiego Ładu dla wsi. Oznacza to, że każdy rolnik, który zdecyduje się na budowę zbiornika retencyjnego o powierzchni od 1 tys. do 5 tys. mkw. otrzyma ryczałt do 15 tys. zł.

Piata propozycja zakłada bezpłatną przestrzeń targową dla rolników w miastach. Zgodnie z nią, miasta będą miały obowiązek wskazania miejsca/targowiska, gdzie rolnicy będą mogli sprzedać płody rolne mieszańcom miasta.

4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym – to kolejne rozwiązanie dla wsi. W je ramach mają zostać przeznaczone środki na tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży i przetwarzania produktów rolnych oraz rozwój zakładów przetwórczych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach.

„Rolnicy będą mogli otrzymać atrakcyjne dotacje na działalność przetwórczą – nawet kilka milionów złotych w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej” – wskazano.

Ostatnia, siódma sprawa dotyczy skutecznej walki z ASF i odbudowy produkcji trzody chlewnej. Polski Ład dla wsi zakłada tutaj 900 tys. zł dotacji dla rolników z obszarów objętych ASF na odbudowę stada. Pieniądze będzie można przeznaczyć na budowę budynków gospodarskich lub nowe maszyny, urządzenia i wyposażenie do produkcji prosiąt w okresie 2021-2026.

Ponadto, rolnicy mają otrzymać 150 mln zł na wyrównanie strat poniesionych w wyniku ASF, a także nieoprocentowane pożyczki na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali je na obszarach dotkniętych AS