Setki żołnierzy w Białej Podlaskiej. MON przerzuca wojska na Wschód. Bierecki: mamy plan na nasze miasto

– W ramach szkolenia z zachodniej Polski w rejon Białej Podlaskiej z 10. Brygady Kawalerii Pancernej przemieszcza się 700 żołnierzy wraz ze sprzętem – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak na antenie TVPInfo. Głównym zadaniem ćwiczenia jest przerzut na dużą odległość wojsk wraz z czołgami Leopard.

Trwa aktywne przemieszczanie się wojsk z zachodnich granic naszego kraju na Wschód. Kolumny wojskowe wraz z ciężkim sprzętem przejechały dziś przez Białą Podlaską

Wojsko Polskie codziennie aktywnie realizuje plan szkolenia. Z zachodniej Polski w rejon Białej Podlaskiej z 10BKPanc przemieszcza się 700 żołnierzy wraz ze sprzętem. Doskonalimy mobilność i szybkie dostosowanie do sytuacji. Dbamy o bezpieczeństwo Polaków – napisał w piątek na Twitterze Błaszczak.

Mjr Artur Pinkowski, rzecznik prasowy 11. Lubuskiej Dywizja Kawalerii Pancernej, pod którą podlega 10. Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa (woj. dolnośląskie), wyjaśnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że głównym zadaniem przećwiczenie szybkiego  przemieszczenia się żołnierzy Brygady wraz ze sprzętem na dużą odległość. – Jest to ćwiczenie planowe, mające sprawdzić gotowość 10. Brygady do realizacji takiego zadania – czytamy w depeszy PAP.

Rzecznik potwierdził słowa ministra Błaszczaka, że wraz z żołnierzami przerzucane na wschód są czołgi Leopard, które są transportowane przez samochody ciężarowe na niskopodłogowych zestawach do przewozu czołgów.

Wojsko będzie rozwijać infrastrukturę!

Tego typu działania, które jak już wiemy, będą powtarzane także w przyszłości, pokazują, jak ważną kwestią jest budowa wschodniej obwodnicy Białej Podlaskiej, o co zabiegają  senator Grzegorz Bierecki i poseł Dariusz Stefaniuk.

Nasi parlamentarzyści zwrócili się w tej sprawie do Ministerstwa Obrony Narodowej i otrzymali zapewnienie, że w resorcie trwają intensywne prace nad poprawą infrastruktury drogowej w Białej Podlaskiej.

„Odpowiadając, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, na wystąpienie Panów Parlamentarzystów z dnia 13 września 2021 r., w sprawie kompleksu wojskowego w Białej Podlaskiej, uprzejmie informuję, że w związku z rozwojem kompleksu wojskowego w Białej Podlaskiej, istotnego znaczenia dla obronności nabrała również lokalna infrastruktura transportowa. Resort obrony narodowej na bieżąco analizuje potrzeby i możliwości poprawy skomunikowania kompleksu. Pod uwagę jest brane zarówno wykorzystanie istniejącej sieci dróg, jak również planowanej wschodniej obwodnicy Białej Podlaskiej. Obecnie są prowadzone prace nad wpisaniem sieci dróg planowanych do wykorzystania przez wojsko w Białej Podlaskiej do wykazu dróg o znaczeniu obronnym, co umożliwi finansowanie inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.” – czytamy w piśmie, które do senatora Grzegorza Biereckiego i posła Dariusza Stefaniuka skierował wiceminister obrony Wojciech Surkiewicz.

Mamy plan na nasze miasto

O tym, że w ostatnim czasie Biała Podlaska zmaga się z problemem korków wiedzą wszyscy, którzy przemieszczają się samochodami. Gołym okiem widać też, że dotychczasowe działania prezydenta Michała Litwiniuka przynoszą też mizerne skutki. Większość inwestycji, które choć trochę odkorkowały miasto to jeszcze zasługa byłego prezydenta Dariusza Stefaniuka. Trudno nie odnieść wrażenia, że obecne działania prowadzone są dość chaotycznie i bardzo powoli. Całe szczęście, dzięki działaniom naszych parlamentarzystów jest szansa, że komunikacja drogowa w Białej Podlaskiej się poprawi.

– My mamy plan na nasze miasto. Wraz z posłem Dariuszem Stefaniukiem wsłuchujemy się w głos mieszkańców i podejmujemy konkretne działania. Nikogo nie musimy przekonywać, jak ważna jest obecność wojsk w Białej Podlaskiej, to nie tylko wzmocnienie naszego bezpieczeństwa, ale też potężny impuls inwestycyjny. Dlatego też pragniemy wykorzystać tę okazję, by poprawić komunikację w naszym mieście. Bardzo cieszy nas przychylność do rozwoju infrastruktury drogowej Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Infrastruktury, jestem przekonany, że efekty tego zaangażowania będzie już widać w najbliższym czasie – mówi w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki.

Patrząc na zaangażowanie w tę sprawę senatora Grzegorza Biereckiego, możemy być spokojni, że w najbliższych latach znacznie poprawi się jakość przemieszczania się przez nasze miasto. Szkoda tylko, że w ratuszu nie zasiada prezydent, który potrafiłby skutecznie wykorzystać te możliwości i sprzyjającą Wschodniej Polsce koniunkturę.