Rzecznik rządu: dziś może dojść do najtrudniejszej sytuacji od czasu rozpoczęcia działań wymierzonych przez Białoruś w Polskę

Dzisiaj na polsko-białoruskiej granicy może dojść do najtrudniejszej sytuacji od czasu rozpoczęcia działań wymierzonych przez Białoruś w Polskę; na obszar największego zagrożenia skierowano dodatkowych funkcjonariuszy, którzy będą strzec polskich granic – mówił PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w poniedziałek rano o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską, napisał na Twitterze, że rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski. Do wpisu dołączył film, na którym widać, jak wzdłuż drogi maszeruje grupa kilkuset osób z bagażami.”Z informacji, które w tej chwili docierają do polskich służb, ale również z tego, co opinia publiczna może sama zaobserwować chociażby z mediów społecznościowych, widzimy, że dzisiaj może dojść do najtrudniejszej sytuacji od czas rozpoczęcia działań wymierzonych przez Białoruś w Polskę. Dzisiaj na granicy polsko-białoruskiej dojdzie do próby przekroczenia zorganizowanej grupy migrantów, która zmierza ku polskiej granicy również z pomocą funkcjonariuszy państwa białoruskiego” – powiedział PAP Müller.Dodał, że na obszar największego zagrożenia skierowano dodatkowe służby. „Funkcjonariuszy, którzy będą strzec polskich granic” – zapewnił.

Rzecznik rządu wskazał ponadto, że w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy na godz. 13 zwołano pilne posiedzenie sztabu kryzysowego, na którym będzie omawiana aktualna sytuacja. W posiedzeniu sztabu udział weźmie premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MON Mariusz Błaszczak, a także przedstawiciele właściwych służb oraz przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy.

Müller zapewnił też, że Polska jest w stałym kontakcie z Fronteksem. „Frontex na bieżąco wspomaga nasze działania w zakresie chociażby analityki, zdjęć satelitarnych oraz monitoringu granicy. Jesteśmy w stałym kontakcie z Fronteksem w tym zakresie. Natomiast realne działania obrony granic zawsze podejmują funkcjonariusze właściwych służb państwowych” – zaznaczył.

Czytaj więcej na stefczyk.info

Premier: granica państwa jest świętością
Granica państwa polskiego to nie jest tylko linia na mapie, ta granica jest świętością, za którą przelewały krew pokolenia Polaków – podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

„Granica państwa polskiego to nie jest tylko linia na mapie. Za nią przelewały krew pokolenia Polaków. Ta granica jest świętością. W obliczu zagrożenia strzeżenie granic powinno być czymś absolutnie oczywistym i być oparte o konsensus wszystkich sił politycznych” – napisał szef rządu we wpisie na Facebooku.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał w poniedziałek rano, że duża grupa migrantów planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Informację na ten temat Żaryn przekazał na Twitterze, a do wpisu dołączył film, na którym widać, jak wzdłuż drogi maszeruje grupa kilkuset osób z bagażami.

„Bardzo niepokojące informacje z granicy. Na Białorusi, przy granicy z Polską, zgromadziła się duża grupa migrantów. Ruszyli właśnie w stronę granicy RP. Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski” – przekazał Żaryn. W kolejnym wpisie dodał, że w grupie przeważają młodzi mężczyźni. „Rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski” – ocenił.