153 mln zł pożyczek dla firm turystycznych w Polsce Wschodniej

Ponad 800 firm, 153 mln zł udzielonego wsparcia, blisko 800 nowych turystycznych atrakcji w Polsce Wschodniej – mija 5 lat od uruchomienia pożyczek dla branży turystycznej Przedsiębiorcza Polska Wschodnia-Turystyka. To pieniądze krajowe, którymi zarządza Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

– 5 lat temu podpisaliśmy umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na uruchomienie dedykowanego instrumentu wsparcia dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej. Pożyczki pomogły rozwinąć skrzydła już ponad 800 lokalnym, często rodzinnym firmom. Powstały też zupełnie nowe turystyczne przedsięwzięcia – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

W 2017 roku wybrane w przetargu przez BGK instytucje finansujące udzieliły firmom z Polski Wschodniej pierwszych pożyczek. Całkowity, odnawialny budżet instrumentu to 200 mln zł.

– Branża turystyczna w Polsce Wschodniej stale i dynamicznie rozwija się. Cieszymy się, że inwestując i korzystając z naszych pożyczek, przedsiębiorcy potrafią wykorzystać ten trend – dodała wiceminister.

Do tej pory ze wsparcia skorzystało ponad 800 mikro-, małych i średnich firm z branży turystycznej i okołoturystycznej z Polski Wschodniej. Łączna kwota udzielonych pożyczek to 153 mln zł. Pozyskane środki firmy przeznaczyły nie tylko na rozwój działalności, ale też, w czasie pandemii – na utrzymanie płynności finansowej.

– Niewątpliwym wyzwaniem w ciągu tych 5 lat, stał się dla branży turystycznej czas pandemii. Firmy potrzebowały szczególnej pomocy. MFiPR odpowiedziało na te potrzeby. Zmieniliśmy warunki wsparcia na jeszcze korzystniejsze, aby firmom łatwiej było spłacać raty pożyczki. Co więcej – przedsiębiorcy mogli otrzymać pożyczkę nie tylko na inwestycje ale też w całości przeznaczyć środki na bieżące cele, aby utrzymać płynność finansową – wyjaśniła wiceminister.

Pożyczka dopasowana do branży turystycznej

Pożyczka na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej to środki w wysokości nawet 500 tys. zł, które mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą zainwestować w rozwój pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych wpisujących się w branżę turystyczną przedsięwzięć. Warunek to ulokowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej. Pożyczka jest niskooprocentowana, z możliwością uzyskania 12-miesięcznej karencji w spłacie oraz ustalenia zmiennych rat spłaty pożyczki. Przedsiębiorca może spłacać pożyczkę nawet przez 7 lat. Z dodatkowych preferencji, między innymi jeszcze niższego oprocentowania mogą skorzystać młode firmy, prowadzące działalność nie dłużej niż 2 lata oraz Miejsca Przyjazne Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.

– Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Pomagamy mikro, małym i średnim przedsiębiorcom z sektora turystyki w regionach Polski Wschodniej w utrzymaniu i rozwoju ich biznesów. Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć preferencyjne wsparcie m.in. na budowę i remont bazy noclegowej, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej i uzdrowisk. O pożyczki mogą ubiegać się również przedstawiciele biznesu zajmujący się rękodziełem i rzemiosłem. Ostatnie lata przyniosły wysoki wzrost turystyki międzynarodowej i krajowej, jednak mimo dużego potencjału sektor silnie dotknęła pandemia koronawirusa. Żeby poradzić sobie w tym niepewnym czasie, przedsiębiorstwa skorzystały z pożyczek na rozwój turystyki dostępnych w BGK – wyjaśnia Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK i dodaje dzięki temu nie tylko zachowały miejsca pracy, ale poszerzyły działalność o dodatkowe obiekty i zwiększyły jakość oferowanych usług.

Aby spełniać marzenia o turystycznym biznesie

„W drzewach” to pierwszy w Polsce pensjonat zawieszony kilka metrów nad ziemią. Pomysł na biznes powstał w oparciu o dziecięce marzenia. Właściciel pensjonatu już jako dziecko wyobrażał sobie domek na drzewie – blisko przyrody, leśnych zwierząt i szumu lasu. Kilkanaście lat później swój pomysł zrealizował. Dziś, wśród malowniczych krajobrazów okolic Nałęczowa, na gości czeka kilka komfortowo urządzonych domków w koronach drzew. Ostatnio, do już istniejących czterech apartamentów, właściciele dobudowali kolejny budynek.

– Pożyczka na rozwój turystyki przeznaczona była na realizację budynku recepcji i jednego apartamentu, w którym będziemy udziałowcami. Dzięki tym środkom, w czasach pandemii byliśmy w stanie wybudować bardzo ciekawy obiekt, przy zachowaniu niezwykle wysokiej jakości, w oparciu o najwyższe wymogi energooszczędności stawiane dziś przed budynkami – mówi Jakub Fraszka, właściciel pensjonatu „W drzewach” (więcej na www.bgk.pl/turystyka).

***

Instrument Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to środki krajowe, których dysponentem jest Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją w województwach zajmują się instytucje finansujące. Instrument wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej, chcące zainwestować w Polsce Wschodniej, czyli w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim. Całkowity budżet instrumentu to ok. 200 mln zł. Pożyczki będą udzielane do 2026 roku.

Więcej informacji na www.bgk.pl/turystyka oraz www.gov.pl/fundusze-regiony/turystyka.