Młodzieniec potrącił babcię na przejściu dla pieszych

Wczoraj po południu na ulicy Warszawskiej w Białej Podlaskiej kierujący skodą 20-latek nie ustąpił pierwszeństwa przechodzącej przez oznakowane przejście pieszej. W wyniku zdarzenia kobieta z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. W chwili zdarzenia kierujący autem był trzeźwy. Ustalamy okoliczności tego wypadku oraz apelujemy o rozwagę na drodze.

Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 16.00 na ulicy Warszawskiej w Białej Podlaskiej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący skodą 20-letni mieszkaniec gminy Janów Podlaski potrącił przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych 72 – letnią mieszkankę Białej Podlaskiej. W wyniku wypadku piesza doznała obrażeń ciała i trafiła do szpitala.

W chwili zdarzenia uczestnicy byli trzeźwi. Potwierdziło to przeprowadzone przez mundurowych badanie.Wyjaśniamy okoliczności wypadku oraz apelujemy o rozwagę na drodze.

Niestety jest to kolejne groźne zdarzenie z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego w powiecie bialskim. Musimy pamiętać, że każdy kierowca dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Oznacza to, że należy zwolnić i obserwować otoczenie oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się przed pasami celem udzielenia pierwszeństwa osobom pieszym.

Piesi także mają szereg obowiązków. Od czerwca tego roku obowiązuje nowy zapis w ustawie Prawo o ruchu drogowym, który zabrania pieszym korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.

– Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o używanie elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach. Korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszych i rowerzystów, dając kierowcy czas na wyminięcie lub wyhamowanie w sytuacji, gdy może dojść do zderzenia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy bezwzględnie zadbać o bycie widocznym na drodze – apeluje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla