Nasze Żelazna Dywizja będzie jeszcze mocniejsza. Ważna zapowiedź szefa MON

Ze względu na to, że przygotowana została ustawa o obronie ojczyzny, zaczniemy w przyszłym roku jeszcze większe wzmacnianie Wojska Polskiego w najnowocześniejszy sprzęt – zapowiedział w wtorek szef MON Mariusz Błaszczak w Rzeszowie.

14. dywizjon artylerii samobieżnej z Jarosławia otrzymał we wtorek w Rzeszowie pierwszą baterię Krab. Dywizjon działa w strukturach 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, która jest jedną z trzech brygad – nowoutworzonej na wschodzie kraju – 18. Dywizji Zmechanizowanej. W Rzeszowie mieści się dowództwo 21. Brygady Brygady Strzelców Podhalańskich.

Błaszczak przekazując armatohaubice Krab podkreślił, że trafiają one w ręce profesjonalistów. „Ważne jest to, żeby Wojsko Polskie się rozwijało, dlatego trafił na wyposażenie 21 Brygady ten nowoczesny sprzęt” – powiedział szef MON.

Przy tej okazji zapowiedział, że przekazana we wtorek bateria Krab jest pierwszą, która trafia do dywizjonu artylerii 21 Brygady. Kolejne dwie baterie Krab trafią do dywizjonu z Jarosławia w przyszłym roku – zapewnił.

„Ze względu na to, że przygotowana została ustawa o obronie ojczyzny zaczniemy w przyszłym roku jeszcze większe wzmacnianie Wojska Polskiego i wyposażanie w najnowocześniejszy sprzęt. Tego wymaga bezpieczeństwo naszej ojczyzny” – zapewnił Błaszczak.

Przypomniał, że 21 Brygada „stanowi jeden z filarów 18 Dywizji Zmechanizowanej”. Podkreślił też, że „Żelazna Dywizja” powstała w 2018 r., a od tego roku – od przejścia procesu certyfikacji – stoi na straży bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO i zapewnia bezpieczeństwo wschodnich granic naszego kraju. „Ta Dywizja będzie się sukcesywnie wzmacniała” – zapewnił szef MON.

MON poinformowało, że 14. dywizjon artylerii samobieżnej z Jarosławia otrzymał pierwszą baterię Krab, w składzie: wóz dowodzenia dowódcy baterii, dwa wozy dowódców plutonu, osiem 155 mm haubic Krab, dwa wozy amunicyjne, wóz remontu uzbrojenia i elektroniki oraz wóz sztabowy dowódcy dywizjonu.

Przypomnijmy, że od 2020 roku żołnierze Żelaznej Dywizji na stałe powrócili do Białej Podlaskiej.

Powrót wojska do naszego miasta był priorytetem dla naszych parlamentarzystów PiS. Od lat zabiegał o to senator Grzegorz Bierecki, rozmawiając zarówno z premier Szydło i premierem Morawieckim jak z i z ministrami Macierewiczem i Błaszczakiem. Nie bez znaczenia było też duże zaangażowanie poprzedniego prezydenta miasta a obecnie posła PiS Dariusza Stefaniuka.

Dziś nikt chyba nie wyobraża sobie obrony granic bez Żelaznej Dywizji, a jeszcze kilka lat temu rząd PO-PSL bez mrugnięcia okiem rozwiązał jej poprzedniczkę w ten sposób osłabiając i rozbrajając wschodnią Polskę. Całe szczęście te szkodliwe decyzje zostały naprawione.

Źródło: stefczyk.info, podlaski.info